kratagott

Není lepší zpracovávat uhlí chemicky bez emisí, než je spalovat s emisemi?

Vyrobené ekologičtější palivo z uhlí by mělo být lepší pro životní prostředí. Kolik kilogramů paliva lze vyrobit z jedné tuny kvalitního uhlí?

Nejlepší odpověď
Quimby

„Proto se dnes používají technologie, které umožňují vyrobit z uhlí „čistší“ paliva – uhlí je zahříváno ve vzduchotěsných komorách na vysokou teplotu a dělí se na jednotlivé složky – takto se získá z jedné tuny uhlí přibližně 630 kg koksu, 54 kg uhelného dehtu, 13,5 kg benzolu, 9 kg dalších chemikálií, 285 krychlových metrů plynu, zbytek tvoří voda a pevný odpad. Další možností je zkapalňování paliv na principu extrahování organických složek z uhlí, za pomocí rozpouštědel a jejich nasycování vodíkem. Podle typu procesu vzniká celá řada produktů, například těžké oleje, benzíny, a také plyny. Z jedné tuny uhlí se takto získá asi 180–350 litrů kapalných produktů. Podíl uhlí na světové energetice je dnes přibližně 25 procent.“

No, tak bude ekologičtější spalování, ale budem ho těžit 2× více. V tom teda ekologickej rozdíl moc nevidim.
Ekologický řešení je uhlí nepoužívat, přejít na jaderné elektrárny, které jsou ekologické, účinnější. Uranu stačí vytěžit méně užhlí a dá se recyklovat.

Doplňuji:
nějak se mi spojilo „než uhlí“ do jednoho slova :)

Zdroj: http://cs.wiki­books.org/wiki/E­nergetick%C3%A9_zdro­je_na%C5%A1%C3%AD_pla­nety_a_jejich_vy­u%C5%BEit%C3%AD#Uh­l.C3.AD

Další odpovědi
rigormortis

Emise…co to je vlastně za slovo? Je to jakákoli látka, nebo energie emitovaná (vyzařovaná) z nějakého procesu.

Každé spálení nebo štěpení má emise (tepelná energie, oxidy, elektrony, atd…).

Pokud doma topíte zemním plynem ve špatném kotli, může mít soused menší emise (ve smyslu skleníkových plynů) když bude pálit nadrcené pneumatiky v bio kotli (to je přímo druh kotlů na oleje, naftu a plasty).

Jen pro zajímavost…víte jaký plyn má největší skleníkový efekt?

Co vnímáte jako životní prostředí?