gaja

Nenahlášení změny stavu (manželství) je za to pokuta?

Nenahlášení změny stavu – pokuta? Asi před půl rokem jsme se vzali ale pořád chodíme se zelenou kartičkou a starou občankou. Trochu se už bojím jít vyměnit. Je to na pokutu? díky za odpověď

Odpovědi
Reezo

Ano. Pokud nastane nějaká změna je třeba uvědomit úřady, že taková změna nastala a zažádat si o nový občanský průkaz. Pokud jste tak neučinili tak zcela určitě na vás čekaji s pokutou. Nečekejte nic drastického jen symbolická pokuta cca 1000,– Kč záleží na tom člověku co tam bude prostě. Já měl jednou občanku prošlou asi 2 roky a nikdy mi ani policajti neřekli ani popel.

Dochy

Ano
Tuším, že máš povinnost požádat o novou občanku asi do 8 dní, možná do 15.
Vyřeš co nejdřív, čím později, řím to bude horší.
Riskuješ další problémy, až budeš potřebovat něco zařídit zejména na úřadech, v bankách apod.
hmmm…
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/spravni-pravo/prestupky-pokuty/17272-pokuta-za-nevymeneny-obcansky-prukaz-po-rozvodu-manzelstvi.html
možná bude lepší počkat… s výměnou riskuješ pokutu za nesplnění povinnosti, s čekáním riskuješ jiné problémy, které Tě mohou vyjít ještě hůř.

zzzzz

Já po svatbě jezdila dva roky na řidičák s původním jménem, pokuta byla 100kč. Pas jsem používala dokonce 5 let, za to nebyla pokuta žádná.
V klidu si to zajděte vyměnit, oni tam jsou zvyklí na ledacos, takže kvůli půl roku žádné scény dělat nebudou.