Avatar uživatele
anonym

Nemocná babička umírá a vnuk o tom ví a chce ji vidět naposledy. Jak se k tomu mají postavit rodiče, které o to prosí?

Situace pro nemocnici, ale i domácí prostředí. Dlouhodobě nemocné seniory vidíme všude možně, a tak je tato otázka aktuální. Má na toto právo i dítě, či by to ohrozilo jeho vnímání života a smrti?

Řekněme, že má 16 let. Je 16 málo? Už se s babičkou nikdy nerozloučí? Nepodrží ji za ruku?
Co kdyby mu bylo 10 let či 5? Tak ještě neví, o čem mluví?


Udělal jsem otázku podobnou, ale přece jinou než předchozí. Zajímá mě swtanovisko z pohledu rodičů, jaké se jeví to správné. A také věk dítěte v tom ohledu.

Zajímavá 0 před 2766 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Určitě dovolit a i v tom podporovat. Smrt je stejně přirozená pro život jako narození. Tak to vždy bylo a i bude. V takových chvílích by si blízcí měli být na blízku.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Cenobita

Z vlastní zkušenosti vím, že to není vhodné, ale pokud tam chce chodit, ať si tam chodí. Hřích to není ani od rodičů ani od chlapce. Rodiče se ho snaží chránit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Kolik těch umírajících babiček máš? V minulé otázce byla na fotce úplně jiná babička.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Rodiče by měli pochopit, že 16ti letý člověk už není malé dítě, že situaci, kdy babička umírá chápe stejně dobře jak oni a psychicky ho to nezdevastuje o nic víc než je. Lidé v pubertálním věku jsou sice emotivnější, ale v mnoha ohledech se psychicky regenerují i mnohem lépe, než dospělý.

Samozřejmě u hodně malých dětí je to jiné. Čím menší dítě, tím hůře chápe smrt. V určitém věku už ji chápe lépe, ale hůře se s ní sžívá. V mnoha nemocncích a především v konkrétních odděleních je zakázán vstup dětem do 12ti let. Důvody jsou dva – jednak by malé dítě mohlo narušovat klid, který tam je potřeba, ale druhým důvodem je právě psychická nezralost, díky které by dítě prostředí, v němž umírá nejen babička, ale spousta dalších lidí, mohlo psychicky příliš zatížit.

Rozdíl mezi zralostí psychiky např. 7 letého dítěte a 16ti letého mladíka je ale dost veliký.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Všude ve špitále by v prvé řadě měla bejt wifi. Tohle by se mohlo řešit třeba přes Skype.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Lamalam: To si myslíš, že všechny otázky co pokládám se na mě vztahují? :) Ale jo pobavilo mě to. :) :D. Né teď vážně, protože lidi se asi nedostanou k tomu rozloučit se ve všech případech a mnoho lidí odejde náhle i mimo domov, či rodinu. Když je někdo douhodobě v nemocnici, tak si podle mě zaslouží důstojný odchod v kruhu rodiny i kdyby třeba už moc nevnímal okolí.

před 2766 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek