Nemocná babička umírá a vnuk o tom ví a chce ji vidět naposledy. Jak se k tomu mají postavit rodiče, které o to prosí?

Situace pro nemocnici, ale i domácí prostředí. Dlouhodobě nemocné seniory vidíme všude možně, a tak je tato otázka aktuální. Má na toto právo i dítě, či by to ohrozilo jeho vnímání života a smrti?

Řekněme, že má 16 let. Je 16 málo? Už se s babičkou nikdy nerozloučí? Nepodrží ji za ruku?
Co kdyby mu bylo 10 let či 5? Tak ještě neví, o čem mluví?

Udělal jsem otázku podobnou, ale přece jinou než předchozí. Zajímá mě swtanovisko z pohledu rodičů, jaké se jeví to správné. A také věk dítěte v tom ohledu.

Nejlepší odpověď
Drap

Určitě dovolit a i v tom podporovat. Smrt je stejně přirozená pro život jako narození. Tak to vždy bylo a i bude. V takových chvílích by si blízcí měli být na blízku.

Další odpovědi
Cenobita

Z vlastní zkušenosti vím, že to není vhodné, ale pokud tam chce chodit, ať si tam chodí. Hřích to není ani od rodičů ani od chlapce. Rodiče se ho snaží chránit.

Lamalam

Kolik těch umírajících babiček máš? V minulé otázce byla na fotce úplně jiná babička.

Nuk nuk

Rodiče by měli pochopit, že 16ti letý člověk už není malé dítě, že situaci, kdy babička umírá chápe stejně dobře jak oni a psychicky ho to nezdevastuje o nic víc než je. Lidé v pubertálním věku jsou sice emotivnější, ale v mnoha ohledech se psychicky regenerují i mnohem lépe, než dospělý.

Samozřejmě u hodně malých dětí je to jiné. Čím menší dítě, tím hůře chápe smrt. V určitém věku už ji chápe lépe, ale hůře se s ní sžívá. V mnoha nemocncích a především v konkrétních odděleních je zakázán vstup dětem do 12ti let. Důvody jsou dva – jednak by malé dítě mohlo narušovat klid, který tam je potřeba, ale druhým důvodem je právě psychická nezralost, díky které by dítě prostředí, v němž umírá nejen babička, ale spousta dalších lidí, mohlo psychicky příliš zatížit.

Rozdíl mezi zralostí psychiky např. 7 letého dítěte a 16ti letého mladíka je ale dost veliký.

zjentek

Všude ve špitále by v prvé řadě měla bejt wifi. Tohle by se mohlo řešit třeba přes Skype.

anonym

Lamalam: To si myslíš, že všechny otázky co pokládám se na mě vztahují? :) Ale jo pobavilo mě to. :) :D. Né teď vážně, protože lidi se asi nedostanou k tomu rozloučit se ve všech případech a mnoho lidí odejde náhle i mimo domov, či rodinu. Když je někdo douhodobě v nemocnici, tak si podle mě zaslouží důstojný odchod v kruhu rodiny i kdyby třeba už moc nevnímal okolí.