nemocenska

chtel bych se zeptat kdy me zamestnavatel muze prijit zkontrolovat na nemocenske?

Odpovědi
standa

ANO může, protože 4.-14. den pracovní neschopnosti zaměstnavatel proplací, takže musí mít právo i kontrolovat dodržování povinností režimu dočasně práce neschopného zaměstnance stanovených lékařem.

K této ´kontrole´ je zaměstnavatel zmocněn Zákoníkem práce (§ 192/6)

§ 192

  1. Zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost stanovenou zvláštním právním předpisem) zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek.

inspektorcz

Zaměstnavatel může udělat kontrolu kdykoliv, třeba i v noci. Poviností nemocného je být doma a léčit se. Čas vyhrazený pro opuštění nahlášené adresy pobytu je pouze v době povolených vycházek.