Kotja

Nemělo by se začít náboženství považovat spíše za fanklub té či oné knížky?

K této otázce mě přiměl případ dvou muslimských dívek vyhozených ze zdrávky za nošení šátku.
Kdyby byl Islám pouhý fanklub koránu, tak by to bylo jednodušší. Srovnejme si to s fanklubem Star Treku

  1. Když budu furt nosit uniformu hvězdné flotily, tak budu považován za cvoka, ale neškodného. Zákazy budou čistě z hlediska BZOP. Dress code nějak okecám (Sako s kravatou bylo pošpiněno lháři, podvodníky a prodejci šmejdů. Existují slavnostní uniformy viz. www.vysocina-news.cz/data/19795/pre­face/full.jpg )
  2. Pokud bych požadoval třeba zákaz čísla 47 na MHD, domech, … tak bych byl odmítnut, protože nikdo by nepředělával všechna čísla kvůli extrabuřtům jednoho cvoka.
  3. Pokud bych zbil nebo dokonce zabil někoho kdo nemá rád Star Trek, plete si ho se Star Wars nebo si myslí, že Kirk je lepší než Picard, tak bych šel sedět, ale na stejnou dobu jako kdybych ho zbil nebo zabil, protože mi lezl za starou.

Co vy na to?
Doplňuji:
Star trek za náboženství nepovažuji. Jenom mi příjde, že se z náboženství dělá něco extra – třeba takový Foglar má v knížkách návod jak se chovat, životní postoje, ale skauti nereagovali na reklamu na T-mobile jako osiny v zadku. Já bych šátky ve škole zakázal jenom kdyby byly moc hořlavé nebo septické a to by platilo o jak hidžábu tak i o normálním šát­ku.

Nejlepší odpověď
annas

Každá ideologie zahrnuje názory, postoje, které souvisejí s podmínkami existence určité skupiny lidí. Náboženství není knížka, ale jde o reálný, životní, osobní vztah člověka či určité skupiny lidí k transcendentnu. Je založeno na víře. Kdo chce věří, kdo nechce, neuvěří …

Jenže bohužel se mnozí jedinci či celé skupiny stávají často fanatickými, využívají svou víru třeba k manipulaci, ve jménu boží či jiné pravdy páchají násilí na lidech, často se dostanou k moci a škodí atd. To je nebezpečné., protože každá myšlenka se dá zneužít.

Tudíž problém nevidím v ideologii, ale v jejím výkladu, v lidech, kteří ji interpetuji podle toho, co jim vyhovuje, vytrháváji informace z kontextu. Vše záleží opravdu na lidech. Vše vypovídá jen o nich … Všechno se mění, jen lidé zůstávají stejní …

K, Čapek:: „......kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. … Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré…“. .

Třeba marxistické učení ( jeho přínosem bylo rozpracování pro oblast filozofie materiálíhoí dění, významu práce, výrobním vztahů atd.) přetvořili jako první Lenin a Stalin v oficiální státní a stranickou ideologii a využili ji k ovládnutí zemí tzv. Východního bloku.

Pochopit cokoliv ve společnosti znamená poznat, z čeho to vyrůstá…

Další odpovědi
mosoj

Já na to ? Myslím si, že nevíš o čem mluvíš !

anonym

Každá demagogie je zcestná a zhoubná. U náboženství to platí stejně jakou fanatických zastánců Marx-Leninismu nebo kubánského socialismu. Stačíé se vrátit do minulosti a vlasy se člověku zježí na hlavě z pomyšlení, jaká zvěrstva se páchala ve znamení kříže. Co všechno byli jezuité schopni vymyslet, aby „vymítili ďábla“! Historie je plná krutosti ať už se zaštiťuje čímkoliv. Každá víra, která se povyšuje nad hodnotu lidského života a nad víru jinou, není nic jiného než fanatismus.
Že by ale bylo možno víru nazvat „fanklubem nějaké knihy“, to přece nemůžeš myslet vážně. To už jsi své myšlenky v souvislosti se sledováním amerických pitomin překombinoval.
Měl bys příště lépe vybírat příklady. Tyto nesmysly k sobě opravdu nejdou. Většina náboženských textů lidi rozděluje na věřící (pravověrné) a nevěřící, ale nenašla jsem v žádné z nich, že by naváděla ty pravověrné k huberní vyznavačů jiné víry nebo bezvěrců.

beer

Podle mého názoru nejspíše ty sám považuješ Star Trek za nábožensví ))

lukas.zmizik

Úvaha je to pěkná ale s čím konkrétně máš problém? Když nechceš chodit v neděli do kostela, nechoď… přehlížej články s touto tématikou, ignoruj křesťánské televizní pořady a stanice a máš otázku náboženství vyřešenou…

ivzez

Souhlasím s Ocko: Každá demagogie je zcestná.
Včetně té, jež dobrovolný odchod (informace od zdroje)
dvou muslimských dívek ze SŠZ vydává za vyhazov.

Podle mne by se však mělo odlišovat náboženství (vyznání),
víra v Boha (či něco jiného) a církev.

Věřící ve vztahu k Bohu žádného prostředníka nepotřebuje
a myslím, že by se nám (společnosti) dost ulevilo, kdyby šlo
o zájmová dobrovolná sdružení, na něž by stát nijak nepřispíval
(členové by si zájmovou činnost hradili sami)…

Nuk nuk

Žádné náboženství ani vyznání není pouhým „fanklubem“ nějaké knihy. Spíše naopak, každé vyznání znamená i určitý styl života, ať už se to projevuje oblečením, chováním, názory apod. Ty knihy jsou jakýmsi kodexem pro vyznavače toho, čo onoho náboženství.
V případě islámu jde ale v současné době o trochu jiný problém. V první řadě jde jen pramálo o Korán. Většina muslimů ho totiž ani nečte a nikdy nečetla, takže „fan klub“ by byl asi hodně absurdní. Jde o to, že v Evropě je muslimů, hlavně přistěhovalých odjinud, stále více a nmíto toho, aby respektovali zdejší zákony a společenská pravidla, si stále hlasitěji vymáhají uzákonění těch svých. Nejde jen o šátek na hlavě, jde o uzákonění práva Šaríia a o rozšíření islámu do celého světa.

Takže asi takhle: Když budeš chodit v unformě hvězdné flotily asi tě možná okolí bude mít za blázna, ale pokud se jinak budeš chovat normálně a nebudeš vykřikovat, jak se všichni musí chovat stejně, nejspíš si lidé tak maximálně zaklepou na čelo.
Když budeš chtít zakazovat číslo 47, budou si klepat na čelo ještě o něco víc.
Když někoho zabiješ, zavřou Tě.
Zavedení práva šaríia by znamenalo např. že muž smí zabít svou manželku, protože porodila dceru… Jsou to dvě dost rozdílné věci.

bububabu

Zase ta česká mentalita. Není vám divné, že jako jediný stát nevěříme v Boha? Vše si bereme ze sousedních států, je našim příkladem, ale náboženství pořád ne? Je to stále učení komunismu které nám zasadily do hlav, že náboženství je špatnost a my to předáváme dál svým potomkům? Na náboženství jen vidíme to špatné ale to dobré co dělají je stále zakryto, a nemluví se o tom, není vám to divné? Například málo z nás si uvědomuje, že kdyby nebylo křižáků tak se dávno modlíme v kleče směrem na východ, copak vám to nedochází, že křižáci byli povoláni k tomu aby nás chránily před muslimskými turky kteří na nás stále útočili, a také nás před nimi uchránili? A to je hlavní. Lidskost je už jiná stránka a tak to nespojujte s náboženstvím, každý někdy udělá chybu! Je rozdíl mezi náboženstvím a fanatismem, ani to nespojujte. Neznamená, že když někdo věří v Boha nutně je fanatik a chce vás zabít! Náboženství je obrovský dar, nejen pro tento život. A co víc, Bůh je základ člověka, jako tělo potřebuje vzduch, tak duše potřebuje Jeho. Bez Boha jsme totiž jen prázdné schrány, které bloudí životem v trápení…