Frogman

Němčina – kdy ‚jeden Tag‘ a kdy ‚jeder Tag‘?

Proč je správně:
Jeden Tag stehe ich um sechs auf?
a nemohlo by být:

Jeder Tag stehe ich um sechs auf?

ivzez: Minulý týden jsi chtěla vědět, jestli vím, jaký je rozdíl mezi ‚zur Schule‘ a ‚in die Schule‘.
Na to si trochu vzpomínám ze základky. Myslím, že ‚zur Schule‘ by mělo znamenat ‚ke škole‘ (před budovu / k budově), ale ‚in die Schule‘ znamená doslovně ‚do školy‘ (dovnitř). Je to tak? :)
Doplňuji:
Ahá, já si říkal, že nějak hodně často všude vidím 4. pád (jeden), ale nevěděl jsem proč. Takže je to podle příslovečného určení, chápu. Díky. :)

Nejlepší odpověď
quentos

V tomhle se bohužel ČJ a NJ neshoduje.
V zásadě lze říct, že „jeden Tag“ použijeme, odpovídáme-li na otázku „kdy? / jak často?“, tedy tehdy, je-li spojení „každý den“ v dané větě příslovečným určením.
(Např. na rozdíl od: „Jeder Tag meines Urlaubs war schön.“)

Další odpovědi
ivzez

Jeder Tag ► 1. pád (podmět)
Ve větě je ale podmětem ich.
Dobře to vysvětluje Quentos.

Zur Schule ► (cesta) do školy nebo ke škole
in die Schule ► do školy ()dovnitř/do budovy

Agneta

Protože v češtině je to taky se čtvrtým pádem: kdy vstáváš?- každý den vstávám…-nebo je to snad 1. pád? Takže takto : každého dne vstávám…už chápeš?

Doplňuji:
no dobře, v č. by tohle byl druhý…:DDD

Kelt

Máš problémy s jazyky . a Jeden Tag stehe ich um sechs auf? v této větě je vyjádřený – slůvkem ich, jeden Tag je čtvrtý pád. Vstávám každý den v šest?
Pokud bys chtěl použít Jeder Tag, musí to být podmět. takže
Jeder Tag is gut fur Aufstehen. Každý den je dobrý na vstávání. fur – má mít přehlásku.