janek66

Nemáte někdo recept na „škvarkové pagáčky“.které se pekly na valašsku?

Babička si svůj recept vzala sebou do hrobu.

Nejlepší odpověď
panenka

200 g vepřového sádla z bůčku,
400 g polohrubé mouky,
30 g droždí,
1 KL cukru,
asi 1,5 dl mléka,
2 vejce,
sůl,
mletý pepř,
1 dl vody,
1 vejce na potření.

Umyté sádlo nakrájíme na kostky a vyškvaříme. Světlé škvarky přecedíme, nadrobno nasekáme nebo semeleme, necháme vychladnout a dáme ztuhnout do ledničky.

Z vlažného mléka, droždí a špetky mouky se připraví kvásek. Škvařené sádlo se propracuje se škvarky a 100 g mouky a upraví se do tvaru čtverce (tukový bochánek). Vykynutý kvásek, zbylá mouka, mléko a ostatní suroviny se propracují ve vláčné a hladké těsto (vodánek). Necháme jej asi půl hodiny pod vlhkou utěrkou odpočinout.

  1. Z vodového těsta vyválíme čtverec (cípy musí být tenčí), z tukového těsta menší čtverec, který položíme nakoso na velký čtverec.
  2. Rohy vodového těsta přeložíme přes tukové těsto tak, aby byly dobře spojeny a těsto bylo zcela zabaleno.
  3. Těsta lehce rozválíme na velký čtverec, složíme jej třikrát přes sebe, válečkem je lehce rozválíme a znovu složíme. Těsto necháme půl hodiny odležet při teplotě 28 °C.
  4. Asi za 30 minut je opět rozválíme a přeložíme.
  5. Po opětovném odpočinutí při stejné teplotě je rozválíme a přeložíme ještě potřetí.

Těsto můžeme nechat ještě půl hodiny odležet a poté ho rozválíme na plát o tloušťce 15 mm, na kterém se nožem naříznou mřížky a vypichovačem kulatého tvaru o průměru 5 cm vypichujeme pagáčky. Odkládáme na čistý plech, na povrchu potřeme rozšlehanými vejci a v teple necháme vykynout. Pečeme při teplotě 200 °C.

Poznámka:
Při zpracování těsta se nesmí jeho teplota zvýšit nad 20 °C, tuk by změkl a těsto by bylo mazlavé a při pečení by se neutvořily patřičné listy těsta.
Hmotnost jednoho kusu by se měla pohybovat okolo 60 g.

Zdroj: http://www.la­buznik.com/re­cipe.php?ID=15986

Další odpovědi
hanulka11

Já dělám tyto

1/2kg hladké mouky
3 vejce/ 2 do těsta –1 na potření/
1 prášek do pečiva
3 lžíce škvarků

špetku soli
mák na posypání
vlažné mléko na zadělání

Těsto nesmí být řídké ,pěkně vypracujeme rozdělíme na bochánky ,rozplácneme mřížkou na krájení brambor a potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mákem /nemletým/

zde jsem našla škvarkové pagáčky, ale nevím jak budou chutnat

http://kuchar­ka.cwa1.net/re­cepty.asp?j=3636&dki­d=10&Na=skvar­kove_pagacky