Nemam pas, stačí OP?

cesta do švýcarska

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Mělo by to jít.

Ale osobně si myslím, že pro cestování je pas lepší, protože obsahuje biometrické identifikátory.

I když ty už nová občanka má taky, jen je otázka zda ji budou zahraniční celníci znát.

Zdroj: http://www.mzv­.cz/jnp/cz/en­cyklopedie_sta­tu/evropa/svy­carsko/cestova­ni/documents.html

Další odpovědi
Bičiště

Občanský průkaz jako cestovní doklad je uznáván pouze členskými státy EU. Švýcarsko není členem EU,ale dle EU dohody o volném pohybu osob, uznává jako cestovní doklad občanský průkaz. V počátcích platnosti dohody se stávalo, že pasový úřadník nepovolil vstup osobě „na občanský průkaz“. Cestovní kanceláře ve svých pokynech uvádějí, že OP je ke vstupu do Švýcarska postačující.

baghira

Z České republiky lze vycestovat pouze s platným cestovním dokladem, v případě cesty do zemí Evropské unie, EHP a Švýcarska lze jako cestovní doklad použít platný občanský průkaz.

Na odpovedi.cz by se měla ctít jedna zásada: pokud o věci vím ho–o, tak raději neodpovídám :((

Zdroj: http://www.mzv­.cz/jnp/cz/ces­tujeme/podmin­ky_vycestovani_z_cr/in­dex.html

Vojtěch

Ano, občas do Švýcarska létám, při pasových kontrolách se prokazuji jen občanským průkazem a nikdy jsem s tím neměl problém.

suaeda

V poslední době jezdím častěji do Švýcarska. Pokud vím tak všichni cestující v autobuse měli vždy cestovní pasy. Švýcarsko uznalo sice Schengen, ale není v EU. Na hranicích Švýcarska s Německem jsou často prováděny pasové kontroly. Takže doporučuji cestovní pas.