Nemají tyto země obavu, že nejsou v alianci NATO ?

Finsko, Irsko, Rakousko, Švédsko, Malta, Kypr !
Co s nimi bude, kdo je bude chránit před agresory? A kolik ušetřily nákladů že tam nejsou ?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Je potřeba odlišit Kypr, ten je ve specifické situaci, kdy Řecko i Turecko v NATO jsou, ale Kypr je ve zvláštní situaci.
Zbylé země někdy v minulosti vyhlásili neutralitu, buď jako reakci na předchozí konflikt (Rakousko, Finsko) nebo protože mají pocit, že stojí stranou (Irsko, Malta). Švédsko je dlouhodobě (od zač. 19. st.) neutrální a ostatní to akceptují.
Je třeba si ale uvědomit, že jako členové EU už nejsou zcela nezávislí a tak formálně plně neutrální už nejsou – viz společná bezpečnostní a obranná politika:
https://www.e­uroskop.cz/8715/sek­ce/bezpecnostni-a-obranna-politika/

Další odpovědi
mosoj

Jestli mají obavu nebo ne je jedna věc. Druhá věc je, že to jsou opravdu mírumilovné státy !
Doplňuji:
Nechtějí vést humanitární války.

Lamalam

Pravděpodobně obavu nemají, kdyby jí měly, tak by asi vstoupily.
Doplňuji:
Kolik ušetřily? Těžko říci, nějaké výdaje na obranu mají tak či tak.

huxa

Už jsem chtěl odpovídat, ovšem to jsou tak hloupé otázky jako od tříletého dítěte…