Simple.Plan

Nemá někdo recept na vdolky?

chtěla jsem se zeptat,jestli nemá někdo recept na vdolky,nutně bych ho potřebovala…

Nejlepší odpověď
annas

Příprava:
Z 0,5 dl vlažného mléka, lžičky cukru a rozdrobeného droždí necháme vzejít kvásek.

Mouku prosejeme, špetkou osolíme, přidáme citronovou kůru, cukr, vanilkový cukr, kvásek a ohřáté mléko. Smícháme žloutky s tekutým máslem a tím celé těsto zaděláme.

Vypracujeme hladké těsto, které necháme vykynout.

Tvarujeme koláče, které klademe na předehřáté plechy a ještě necháme kynout. Poté potřeme žloutkem, naplníme náplní podle chuti a možností a pečeme.

Teplota by měla být okolo 170° C a koláče by neměly příliš ztmavnout.

Ingredience:
žloutek na potření

Náplň:
dle chuti povidla, tvaroh, ořechy, marmeláda

Těsto:

citrónová kůra
30 g droždí
100 g máslo
1 balíček vanilkový cukr
80 g cukr krupice
500 g polohrubá mouka
250 ml mléko
sůl
2 ks žloutek
Doplňuji:
Ještě doplnění. Někdy peču i z hladké mouku, přidávám i 4 žloutky ), chci-lí mít koláče sváteční. Místo másla lze použít i sádlo, někdo dává i olej, heru.
Dají se použít i celá vejce (1), ale koláče nejsou tak měkké.

Další odpovědi
panenka

500 g polohrubé mouky
15 g droždí
60 g cukr krupice
250 mililitrů mléka
1 ks vejce
špetka soli
hladká mouka na vyválení a podsypání
200 g švestkových povidel
1 lžíce oleje do těsta
150 g měkkého tvarohu
2 lžíce vanilkového cukru
250 g švestek
1 lžíce cukru
olej na smažení

Droždí promícháme s cukrem, rozředíme vlažným mlékem, přidáme trochu mouky a necháme vykynout. Do zbytku mouky přidáme postupně vejce, cukr, sůl, lžíci oleje, mléko ( trochu si necháme na pozdější rozdělání tvarohu) a vykynutý kvásek. Směs pečlivě promícháme a vypracujeme v hladké těsto, které necháme v teple kynout. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozválíme na silnější plát. Tvořítkem nebo skleničkou vykrájíme vdolečky. Dáme na pomoučené prkénko, přikryjeme utěrkou a necháme asi 15 minut kynout. Na pánvi nebo v kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje. Do středu vdolečků uděláme palcem důlek a touto stranou je vkládáme do horkého oleje. Smažíme z obou stran dozlatova tvaroh rozmícháme s vanilkovým cukrem a mlékem. Vdolky potřeme povidly a ozdobíme tvarohem

kropitko

Určitě panenka,až se domluvíme,tak jí přepadneme a nebude dělat nic jiného,než nám vyvařovat…určitě Vám poradí,umí…

annas

Teď jsem si uvědomila, že u nás na Hané se koláčům říká vdolky. Např. svatební vdolečky (malé koláčky). U nás se smaží lívance.
Panenka uvedla recept na vdolky, které se dělají u nich, tedy smažené.
Různé oblasti, různé názvy. Ale všechny kynuté vdolky či koláče určitě chutnají.