Monigue

Někdo,kdo by mi vysvětlil angličtinu?

Dobrý večer,mám problém.Jsem prvním rokem na gymplu a mám moc ráda angličtinu.Na základce jsem ji zvládala dobře,ale ted je to o poznání těžší,takže s ní mám trochu problém.Zítra píšeme písemku na téma-past tence a past perfect,minulý čas a předpřítomný a já nevím,kdy použít předpřítomný a kdy minulý :( Vím,že když je to konkrétní,je to normálně minulý,ale někdy v sešitě je i předpřítomný u konkrétních vět.Prosím,nedokáže mi někdo stručnš zformulovat,jak to tedy je,abych to pochopila? :) Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
quentos

mluvíme-li o konkrétním čase v minulosti (včera, před měsícem, dnes ráno ve tři hodiny, 26.5.1998 apod.), používáme čas minulý prostý (past simple tense). Nejde tedy o „konkrétní větu“, ale „konkrétní časové určení v minulosti“.
Pokud časové určení v minulostí chybí a daný děj má následky v přítomnosti, užijeme čas předpřítomný (I have broken my arm. Zlomil jsem si ruku / = Mám ji stále zlomenou!/), taktéž tehdy, když v minulosti začal a stále trvá (I have been here since 3pm – jsem tu od tří hodin; I have been here for three hours – už jsem tu tři hodiny /v obou případech tu stále jsem/).

Předminulý je jednoduchý – máme-li dva děje v minulosti, předminulý užíváme u toho z nich, který se udál dříve (I had never fallen in love before I met her. – Než jsem ji poznal, nikdy předtím jsem se nezamiloval. /nezamilování „probíhalo“ předtím, než jsem ji poznal…/
I had already known some English when I started attending the language school. Když jsem začal do té jazykovky chodit, už jsem ( = předtím) uměl něco anglicky.

Tož, snad to takhle stručně bude stačit. Kdybyste s tím přišla v sedm hodin, už byste měla smolíka, mizím na koncert ;{)>

Další odpovědi
Ravenne

Zkus tyto odkazy:
http://helpfo­renglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/predpritom­ny/c2006030602-predpritomny-cas.html (kdy a jak použít předpřítomný čas a jak se liší od času minulého)
http://helpfo­renglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/predpritom­ny/c2008101805-predpritomny-cas--1--uvod-a-tvoreni.html (tvoření předpřítomného času)
http://helpfo­renglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/predpritom­ny/c2010053101-predpritomny-cas--2--neco-je-jinak.html (upozornění na polovičatá pravidla učená ve školách)
http://helpfo­renglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/predminule/c20070918­01-minuly-a-predminuly-cas--1.html a http://helpfo­renglish.cz/gra­matika/slovesa/ca­sy/predminule/c20070918­02-minuly-a-predminuly-cas--2.html (cvičení na minulý a předminulý čas)
Stránky helpforenglish.cz jsou skvěle udělané, vždy jsem z nich pochopila to, v čem jsem ve škole tápala, třeba také pomohou.

pusinka50

jojo, Quentos je snad rodilý anglický gentleman:-) taky se tím učím a opakuji si tu anglinu:)

ondra07

No, nevím co říct, ale Quentos to vysvětlil opravdu skvěle, smekám. :)
I já jsem se z toho trochu poučil, takže taky děkuju. :)