Někde jsem četl, že celý svět dluží 60 bilionů dolarů, a já se ptám: komu?!

Nejlepší odpověď
soles

Dluží si všichni navzájem, ale největším věřitelem je tuším Čína.

Jeden vtip ukazuje, jak to funguje i ve velké ekomomice 🙂

Je líný den v jednom malém městečku. Slunce pálí, ulice jsou vylidněné. Časy jsou těžké, je krize a všichni jsou zadlužení.
V ten den projíždí městem bohatý turista. Zastaví se v hotelu, položí na pult 100 eur a táže se, zda by si nemohl prohlédnout pokoje a případně zde strávit noc.
Jakmile turista odejde s pokojskou na prohlídku pokojů, hoteliér popadne těch 100 eur a běží splatit dluh u řezníka. Řezník nadšeně přijme dlužnou částku a okamžitě běží splatit dluh farmáři za dodané vepře. Farmář běží splatit dluh dodavateli krmiv a ten si vzpomene, že musí splatit dluh místní prostitutce, které se také těžce dotkla krize, takže začala poskytovat své služby na úvěr. Prostitutka si oddychne, neboť může konečně splatit dluh hoteliérovi za nezaplacený pokoj.
Hoteliér vrátí těch 100 eur na pult, jenže to už se vrací turista z prohlídky pokojů.
„Ty pokoje jsou malé, v žádném není televize, tomuhle říkáte péče o hosty?“ řekne nasupeně, bere si zpět svých 100 eur a odchází ke svému autu. V městečku ho už nikdo neuvidí.
Nikdo nic nevyprodukoval! Nikdo nic nevydělal! Ale celé město je bez dluhů a vzhlíží do budoucna s optimismem.

Další odpovědi
da ny

„100 biliónů dolarů, takový je aktuální světový dluh“
http://blouma­tel.cz/100-bilionu-dolaru-takovy-je-aktualni-svetovy-dluh/
„Nejen FED, ale všechny centrální banky jsou soukromé. I centrální banka EU je v rukou neznámých soukromníků. Tito lidé ovládají Evropskou unii a vládnou. Ne politici, ani ostatní figurky. Bankéři, kteří drží ruce na měšci s penězi, určují, co se smí a co ne.“
http://www.zve­davec.org/komen­tare/2011/11/4­677-svetova-mena-a-svetove-dluhy.html

dalid

Myslim, ze nasim detom a detom ich deti.

marci1

Jak píše „soles“: Dluží si všichni navzájem. Dluhy se neustále navyšují a nikdo neví, do jaké výše je lze navyšovat, co se stane. I když třeba známý keynesiánec, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman tvrdí, že je vlastně téměř jedno, jak hodně se vláda zadluží, nemusí svůj dluh totiž vlastně nikdy splatit. Některým menším státům, např. Izraeli se daří dluh snižovat. Ve zdroji je zajímavý článek na toto téma : 🙂

Zdroj: http://ceskapo­zice.lidovky.cz/jak-prezit-dluh-0gx-/tema.aspx?c=A151218­_115102_pozice-tema_houd

mosoj

Bankám.

anonym

pro soles
Toto je základ kapitalismu.Nic neprodukovat a jen se zadlužovat a všechno si brát na úvěr.

xxx3

tak tohle je superabsurdní tvrzení. Jestliže by základem kapitalismu mělo být to, že se nic neprodukuje, tak by teoreticky vzato v těch tzv. „kapitalistických zemích“ nemělo nic vznikat. Věří zde takovému nesmyslu ještě někdo další?
(a mimochodem, realita je taková, že „kapitalismus“ spíš název pro určitý princip, který je ale VELMI variabilní a dost se liší stát od státu a zároveň neustále proměňuje)

dudu

Lahny promiň, ale už zase plácáš blbiny. Omlouvá Tě pokud jsi při zaměstnání vystudoval VUML!

anonym

A kde jinde než v kapitalismu se dějí takové věci jako lacino koupit draho prodat (kolik práce a své zručnosti do toho ten vydělávající dá?), dát někomu úvěr na co nejvyšší úrok (opět je to vydřidušství a bezpracný zisk, aniž by ten dotyčný do toho vrazil svou práci a um).
Člověk, který něco svýma rukama vyrobí tak dostane nejmenší částku, ale nejvíce shrábnou ti, přes něž se ten výrobek prodává.

fcoop

Kapitalismus jen slovo,kterým se označuje určitá etapa ve vývoji.Je to zcela přirozený běh věcí – od prvobytně pospolné společnosti po dnešní stav. Nikdo si nesedl a nevymyslel kapitalismus.
To,že je někdo chytřejší,schop­nější,bezohled­nější,chamtivěj­ší – s tím neuděláš vůbec nic.
Žádný socialismus…i s lid­skou tváří.....není reálný.......­....nakonec to dopadlo tak,jak to dopadlo.
A nikdo nebrání nikomu,aby to,co vyrobil „svýma rukama“.........aby to prodal.
Nikdo nemůže druhému zabránit,aby se stal úspěšným „kapitalistou“.
Je to složité a hlavně – asi nemá smysl ti to vysvětlovat.

fcoop

lahny
Kapitalismus tedy nic nevyprodukoval.
Mrkni se do učebnic prvního stupně na zákl.škole.
Nebo je všechno jinak a už neandrtálci měli základní organizaci KSN?
= Komunistická strana neandrtálská…