huxa

Nejsme, my Češi, nakonec z historického hlediska chudáci?

Za pouhých 100 let jsme jako jedna z nejrozvinutějších zemí na světě okusila pravicový i levicový extrémismus a dvě světové války, což je dle mého na tak malou zemi poměrně velký zážitek, kterým se může pyšnit jen pár zemí.

Nejlepší odpověď
zjentek

..a nejen z historického ,),),)

Další odpovědi
led

Nie,
to len dokazuje veľký záujem mocných z celého sveta. ČR má strategické miesto v Európe a to po všetkých stránkach.

anonym

Huxo, tož ale nekomplikuj to. Teď jsem vedle z toho, jestli mám být pyšná, nebo naopak nešťastná. Být pyšně nešťastná, ani nešťastně pyšná být neumím. Tys ten dotaz kapku zamotal.
Takže z historického hlediska bychom mohli být na sebe jako národ pyšní, kdybychom za poslední léta (léta posametového budování tržního kapitalismu) neprocházeli navíc ještě velmi znatelným morálním úpadkem. A na ten by mohlo být pyšné snad jen němé hovado u žlabu.
Myslím si, že daleko pyšnější by na sebe měli být Rusové. Z feudalismu hupli rovnou do socialismu, sloučili spoustu velkých zemí v obrovský stát a socialistická a hlavně komunistická mašinérie ho dokázala udržet pohromadě. Lidem bylo za cara zle, ale za dalších vlád to nebylo o moc lepší. Sovětské heslo „NAS MNOGO“. Se odrazilo i na naší polulaci. Zde asi začala neúcta člověka k člověku, znehodnocení morální výchovy a společenského vystupování.
Ztráta milionů obětí během druhé světové války a množství obyvatel, které zahynulo ve vyhnanství v Gulagu a na Sibiři, které vysoce toto množství překračují, je němou výpovědí o tom, jak byla v minulém století chápána důležitost obyvatel. A do toho „šťastný návrat“ ke kapitalismu. Myslím si, že mafie ruskému národu ničím neprospěly.
Uvědomme si ale jedno, kdyby nebylo tolik kritizovaného „rudého bratra“, který se vzepřel nástupu Adolfa Hitlera, nenašel by se zřejmě na celém světe nikdo dost silný a s dostatečným zájmem o to, aby jeho velikášství učinil přítrž.
Když je válka, nikdo se neptá, jestli se vojsko přežene přes malou zemi nebo veliký stát. Pyšní nemáme být proč o nic víc než třeba Poláci, Maďaři… Prostě státy východního bloku. Naopak se máme proč stydět, že na svou historii zapomínáme a že se z ní nedokážeme poučit.