Usoman

Jaké je nejhorší místo (dle následků), kam může dopadnout vesmírné těleso?

Co je nejhorší místo dopadu, pomineme-li existenci lidstva. Je to do hlubokého oceánu, mělkého moře, nebo na pevninu? Co by byla větší globální pohroma?

Odpovědi
Rokio

Rozhodně by bylo o něco lepší, kdyby vesmírné těleso spadlo na pevninu než do moře či oceánu, protože by to vyvolalo obří tsunami, která by byla obrovskou hrozbou pro lidstvo.

MK44

Ono je prvořadé, o jak velké těleso by šlo, z čeho by bylo, jakou rychlostí a po jaké dráze by letělo. Je rozdíl, zda má průměr 20 metrů nebo 20 kilometrů. Zda je převážně z vody nebo obsahuje velké množství kovů. Jestli se dvě tělesa srazí tak, že jedno dohoní druhé nebo zda do sebe bací, když letí opačným směrem. To máte jako na dálnici. Není to totéž, když drcnete zezadu do pomaleji jedoucího fiátka, a když se čelně srazíte s kamionem. Taky je důležité, zda asteroid přiletí přímo z kosmu a flákne sebou rovnou na povrch nebo když ho zemská gravitace zachytí a on se zřítí po spirálovité dráze, přičemž poletí dlouho v atmosféře a nějaká část se z něho spálí, rozpadne se na více kousků, popř. v atmosféře exploduje.

U tělesa do velikosti několika metrů by bylo nejlepší, kdyby spadlo doprostřed oceánu. To velkou vlnu neudělá a netrefí-li přímo nějakou loď nebo ji nepřevrátí, nikdo se o tom nemusí dovědět. Pokud by trefilo Eifelovku, lehla by Paříž popelem.

Kamínek o průměru desítek metrů by do moře padat neměl. Kvůli vlně tsunami. Snad nejlepší by bylo, kdyby spadnul do neobydlených částí jako jsou pouště Sahara, Gobi nebo na Sibiř. Kdyby se se Zemí potkal u Kolína, byla by pak poušť z celé české kotliny a v EU by měli vymlácená okna. Ať už by spadnul kamkoli, určitě by to mělo klimatické následky. Prach v atmosféře by způsobil chladné období a neúrodu.

U ještě větších kamínků by bylo nejlepší, kdyby nám spadly rovnou na hlavu. Aspoň bychom to měli rychle za sebou. V případě asteroidu o průměru stovek metrů nebo i několika kilometrů by zřejmě nastala těžká zemětřesení po celém světě, tepelná a tlaková vlna by smetly velkou či ještě větší část povrchu Země a žhavá rozstříknutá hmota by zažehla požáry i na sousedních kontinentech. Následovala by temná doba ledová trvající měsíce až roky. Asteroid, který prý vyhubil dinosaury před 65 mln lety, prý měl mít 10 km v průměru a letět rychlostí 80 000 km/h. Nevím, já to tenkrát neměřil 🙂 Ale jestli do moře nebo na pevninu … to už máte fuk.

Pokud vám přijde zjevení sv. Jana nudné, můžete číst dál. Jistě že se Země může srazit i s tělesem ještě větším. Tam nahoře taková jsou. Nejspíš by došlo k prolomení zemské kůry v místě dopadu a jejímu vylomení na druhé straně planety a na povrch by se rozlilo zemské magma. Taky by se asi změnila dráha kolem Slunce. Kdoví, zda by to přežila alespoň bakterie rýmy. A pokud ano, asi by si s tím, jestli to piclo na zrovna nejhorší místo, hlavu nelámala. Bakterie hlavy nemají.

Kura

Nejhorší by bylo, kdyby něco takového dopadlo do NY. To bych o tom četl všude ještě dalších 50 let.
Například když si shodili ty dva velký stejný baráky, tak tam údajně zařvalo 3000 lidí, střízlivý odhad je poloviční a čtu o tom neustále a všude ještě 15 let potom a přímo v américe je to stále diskutované téma.
Ovšem o čtvrt milionu mrtvých při tsunami v roce 2004 v américe určitě ví jen málokdo, za to dám ruku do ohně, né prst, ruku !