annas

Nejde v obchodním řetězci o diskriminaci z důvodu pohlaví?

Obrátila se na mě známá, abych jí poradila. Její chlapec pracuje v supermarketu Lidl. Jsou 4 zaměstnanci na jedné směně, měli by se střídat u pokladny, při doplňování zboží – tzv. kolečko.

I když tento chlapec má pracovní smlouvu stejnou jako jeho kolegyně,
k pokladně se dostane jen málokdy. Podle pokynu vedoucí musí vykonávat všechny manuální práce, tahat bedny s ovocem, se zeleninou apod.

Nebrání se pomáhat kolegyním, když je třeba, ale uvědomuje si, že za tuto práci má stejný plat jako ony. Točí se jako na obrtlíku, takže se mu začíná ozývat páteř. Sice zatím žertuje, ale obává se toho, že za 20 let bude z něho „stařec“, který se bude opírat o hůlčičku, zatímco dívky „si lebedí“ a smějí se mu.

Nemám zkušenosti, poradíte prosím, zda se může chlapec nějak bránit? Zatím nechce odejít, ale je vidět, že ho to mrzí.

Nejlepší odpověď
anonym

Chudák kluk.
V supermarketech to nemají lehké,já bych tam nedělal snad za žádnou cenu.
Obdivuju ty,co tam jsou 7dní v týdnu.

Další odpovědi
anonym

Moje rada je: dát výpověď. Ano, myslíte si, že se to lehce poví, ale zdraví je přednější.

honza19hk

v obchoďáku bych nedělal ani kdyby dávali 500kč na hodinu.to je nejhorší práce co může bejt. To si radši budu sedět za pákama bagru(za litr na hodinu).

Nicméně nemůžu poradit protože s tím zkušenost nemám.
Doplňuji:
v tom litru je započítána nafta,servis, atd… mě z toho jde 4 kila.

On ten CAT 385 trochu žere.

viz http://2i.cz/c5e085af­7c CAT385 LME (72 tun)

gecco

…„zda se může chlapec nějak bránit“…
Přímo – čertví – záleží na formulaci pracovní smlouvy (a dalších ´parametrech´).
___
Ale

  • měl by tu práci kompenzovat vhodnou rehabilitací (posilovaní, sport…) – dříve bylo manuální práce více a těžší, ale ´mrzáků´, mám pocit, méně
  • měl by si najít rozumnější práci – lidé, kteří doplňují regály v super hyper nemají žádnou kvalifikaci, nejbližší nižší ´pracovní zařazení´ je – nezaměstnaný
  • sedět u kasy a ´lizat´ EANy považuju za ještě větší ´hnus´ (navíc – předpokládám, že pokud tahá bedny, nemá zodpovědnost za hotovost)
  • může se utěšovat tím, že zatímco on bude mít prací vytrénovanou postavu, „dívkám“ u kasy naroste ´pr*el štýrských valachů´

___
Mrzet jej v tomto kontextu nemá co – leda to, že dělá nekvalifikovanou práci a žádný profesní postup jej v tomto zaměstnání nečeká.
Ať jde jinam…
😉

ivzez

Záleží na tom, jaký druh práce si sjednal v pracovní smlouvě.
Jestli mu zaměstnavatel přiděluje sjednaný druh práce, není
se čemu bránit.

gagaga

an. , i ja mam kamaradky..s ma­turitou, ktere jak pise gecco :
nenasli „rozumnější práci "
a " sedi u kasy a ´lizou´ EANy
ja ale osobne zadnou praci neopovrhuji , zadna pro me neni " podradna " nepovažuju ani hajzlikbaby za : " ještě větší ´hnus´“..
naopak : ja je snad i obdivuji..i ty prodavacky..
za to, co si musi vyslechnut od nekterych namyslenych , nadupanych " zakazniku " ..ale beda, kdyby nam ty supermarkety zavreli…to by byl jeste vetsi " hnus "

  • iv-

gecco

  • iv- → já ty lidi (sedí tam nejen baby) na kasách obdivuju, považuju to za odpornou práci a nedělal bych to ´zanic´… Ne proto, že bych opovrhoval tou prací – ale protože vím, že bych to nevydržel…

😉
Kdysi jsem dělal několik směn na páse (výroba repro) – a dost dlouho se mi pak v noci zdálo, jak ty repráky balím do krabiček a budil jsem se hrůzou…
😉
´Zlatý´ ´přehazování´ železného materiálu, který v té době tvořilo mou běžnou pracovní náplň.

gagaga

ona ta Vase odpoved vazne vyznela strasne..
a i tak : nikdy nerikejte nikdy :p
trebas se tam jednou potkame :)
ja uz to tu jednou psala ..ve Francii i vysokoskolaci cekaji na " praci " zametace, aby mohli uklizet kolem Eiffelovky..
maji deti, rodinu..a po pul roce vezmou uplne cokoliv
a o tom to je..kazda prace je " potrebna "..i ten hajzlik musi po nas nekdo umyt .. :p

  • iv-

tak jsme se snad ted dobre pochopili ..

gecco

  • iv- – upřímně – raději budu „umývat ty hajzlíky“, než sedět na kase…

😉
Nenapadlo mne, že má odpověď vyzní negativně vůči lidem, kteří v tom super hyper makají – tak rozhodně nebyla míněna.

gagaga

ok

annas

Iv, je to tak. Brala jsem odpověď jako názor, takže jsem obodovala.

Je pravda, že vysvědčení je jen papír o kvalifikaci, ale nevypovídá vše o jeho držiteli.

Ale nevím, je-li chlapec vyučený, nebo má dokonce maturitu. Pokud nemá, takže neznáme důvod, proč po ZDŠ nepokračoval.
Může to být i tak, že chlapec neměl štěstí při hledání práce, proto opřijal nabídku. Je pravda, že v marketu nemá možnost růstu, ale zřejmě volil „menší zlo“. Jak to bude dál, těžko říct. 🙂

Agneta

honza19hk >>> ty máš tisíc za hodinu? tak to jdeš domů každý den s 10 000 Kč… a Lahny má jen 8500 Kč (plat manželky) na celý měsíc. Musím si teď o Lahnym myslet, že je lhář?, že má ve skutečnosti desetinásobek?:DDD

honza19hk

ne jsem bagrista, 1000kč je za hodinu práce bagrem CAT 385 a v tom je započítána nafta,opotřebe­ní,servis, atd… mě z toho jdou 4kila.
Takže neboj, nemám tisícovku čistýho za hdinu,kdyby ano už bych se asi doma jenom válel:-)

anonym

Já myslím, že Honza má nárazovou práci. Týden huja, tři týdny .uja! 🙂