Gami.Pet

Nejasnosti ohledně výpočtu čisté mzdy?

Ahojte, potřebuji něco pochopit a proto přikládám příklad výpočtu.

HM 19 990,–
Poplatník 2 070,–
2 děti 2× 1 117,–
Náhrada za pracovní neschopnost 2 500,–
Srážka ze mzdy 1 800,–

Způsob výpočtu
Superhrubá mzda = 19 990 + 1 800(9%) + 4 998 (25%) = 26 778 = 26 800 (po zaokrouhlení)

Záloha na daň 15% 26 800 × 0,15 = 4 020
 – 2 070 (poplatník)
1 950
 – 2 234 (2× děti)
 – 284 Daňový bonus

Částka k výplatě: 19 990
 – 900 ( 4,5%)
 – 1300 (6,5%)
 – 1 800 (srážka ze mzdy)
+ 284 (daňový bonus)
+ 2500 (náhrada za PN)
18 777,–
Otázky:

1.Proč od zálohy na daň odečítám poplatníka zvlášť a pak od výsledné částky teprve děti? Proč to nemůžu odečíst dohromady s poplatníkem (4 020 – 2070 – 2 234? To mi nebylo nikdy jasné, proč se poplatník odečítá první.

2. Co je daňový bonus a daňová povinnost a proč se daňový bonus přičítá k výplatě a daňová povinnost odečítá?

Děkuji za odpověď. :)

Nejlepší odpověď
kubik!

Nejsem profík, ale pokud vím, tak 1. odečítá se nejdříve poplatník, protože se jedná o slevu na dani ⇒ pokud by byla daňová povinnost 2000 tak se můžeme dostat pouze na 0 (i když matematicky by vycházelo 2000–2070=-70, tady to tak nefunguje), kdežto zvýhodnění na dítě může jít do mínusu…, jak je uvedeno v příkladu…

a číslo 2. už tak vychází v podstatě z mé první odpovědi… pokud po odečtení všech slev a zvýhodnění stále zůstává daň, pak vzniká daňová povinnost = musíme zaplatit, pokud se daň dostává po mínusu vzniká daňový bonus = bude nám zaplaceno

Další odpovědi
mosoj

Kubík to má správně. Chtěl jsem napsat totéž.
Konsultováno s účetní.

Pepa25

Protože z titulu základní slevy na poplatníka není možné jít do minusu (vytvořit daňový bonus). Daňový bonus je situace, kdy poplatník neodvádí daň, ale naopak dostává peníze, tzn. mu je přičtou k výplatě. Typicky při malé mzdě a více dětech.

ivzez

Na poplatníka lze odečíst maximálně vypočtenou daň.
Např.z příjmu do cca 10.000 nelze odečíst celou slevu
na poplatníka, protože vypočtená daň je nižší.

Daňová povinnost = povinnost zaplatit daň
(částka, která vyjde po odečtu všech slev) .

Daňový bonus = rozdíl mezi výší slevy na děti
a vypočtenou částkou daně.
Tento rozdíl stát vyplácí rodičům s nižšími příjmy.

To, co je nutné zaplatit, se odečte (daňová povinnost)
Daňový bonus se přičte, protože jde o příjem poplatníka.

  • ––––

Zajímalo by mne, jakou školu navštěvujete.
Jak je možné, že Vám to ve škole nevysvětlili?