Zlatý

Nějak tomu nerozumím. Proč se píše tchán s dlouhým á, ale tchyně bez dlouhého y.

Omlouvám se. Mám prázdný žaludek a tak mi to nemyslí.
Měl jsem za to, že inteligenti to pochopí, ale spletl jsem se. :-D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Otázka je v kategorii Jazyky, takže něco k plůvodu těchto slov.

Výrazy tchán a tchyně existují od doby J. A. Komenského. Jejich původ není zcela jasný, i když J. Rejzek uvádí praslovanský tvar .*tьstь ‘tchán’,tьst’a‘ tchyně. Praslovanské tvary se vyvíjely, např. délku samohlásek ovlivnilo to, jaké následovaly další hlásky.

Jasné je jen to, že spisovný tvar je tchyně, zatímco tvar tchýně je v obecné češtině, tedy je nespisovný.

Délka je tudíž daná historickým vývojem - přípona -yně je krátká, nezáleží na slovotvorném základu. K psaní -ýně není žádný důvod.

Od slova tch-án vznikl tzv. přechýlený tvar - tch-yně. Přípona -án pro mužský rod byla nahrazena příponou -yně pro rod ženský.

Na rozdíl od slova např. žák - žák-yně dlouhé písmeno je ve slovotvorném. základu..
.

Další odpovědi:

Bronzový

třeba proto,že tchyně nemá "a"...

Zlatý

Slovo tchyně je odvozeno příponou -yně od slova tchán. Tam se ý nepíše, podobně jako bohyně.
Teorie, že slovo tchyně vzniklo zkřížením tchoře a svině není pravdivá.

Zlatý

;-))
Píš "svokra"...
;-))

Zlatý

jak nerozumím?

nepíš tchyně ale tchánová.a máš to.

;-)

Pokročilý

Prázdný žaludek, to je špatné. Skoro tak špatné, jako prázdná hlava. A nejhorší je kombinace obou.

Protože tchýně je parazit.
Tchýně je obecně vzato tvorem, který existuje již od dob, co existuje cokoliv jiného živého. Pravděpodobně bychom mohli i vymření dinosaurů v pozdním igelitu připsat právě tchýním. Avšak tato spekulace nebyla dosud vědecky podložena, v současnosti přední vědci bojují s ověřením platnosti, případně mylnosti těchto dvou teorií:

Dinosauři byli skutečně vyhubeni přímo tchýněmi.
Dinosauři byli vyhubeni tchýněmi nepřímo - zemřeli smíchy.

Tchýně jsou běžně přítomny ve všech živočišných druzích, dokonce i ve flóře! Avšak, bylo to vždy právě lidstvo, kdo trpí přítomností toho parazita nejvíce.
Annas tu zas neuvedla zdroj.

Diskuze k otázce

Bronzový

Mc Merkurion

Lamalam: opravdu? a já si doteď myslel že jo,proto že prej má takový vlastnosti...

Zlatý

Lamalam

Nemá. Ta moje je úplné zlatíčko.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.