Nějak tomu nerozumím. Proč se píše tchán s dlouhým á, ale tchyně bez dlouhého y.

Omlouvám se. Mám prázdný žaludek a tak mi to nemyslí.
Měl jsem za to, že inteligenti to pochopí, ale spletl jsem se. 😁

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je v kategorii Jazyky, takže něco k plůvodu těchto slov.

Výrazy tchán a tchyně existují od doby J. A. Komenského. Jejich původ není zcela jasný, i když J. Rejzek uvádí praslovanský tvar .*tьstь ‘tchán’,tьst’a‘ tchyně. Praslovanské tvary se vyvíjely, např. délku samohlásek ovlivnilo to, jaké následovaly další hlásky.

Jasné je jen to, že spisovný tvar je tchyně, zatímco tvar tchýně je v obecné češtině, tedy je nespisovný.

Délka je tudíž daná historickým vývojem – přípona -yně je krátká, nezáleží na slovotvorném základu. K psaní -ýně není žádný důvod.

Od slova tch-án vznikl tzv. přechýlený tvar – tch-yně. Přípona -án pro mužský rod byla nahrazena příponou -yně pro rod ženský.

Na rozdíl od slova např. žák – žák-yně dlouhé písmeno je ve slovotvorném. základu..
.

Další odpovědi
Mc Merkurion

třeba proto,že tchyně nemá „a“…

Lamalam

Slovo tchyně je odvozeno příponou -yně od slova tchán. Tam se ý nepíše, podobně jako bohyně.
Teorie, že slovo tchyně vzniklo zkřížením tchoře a svině není pravdivá.

gecco

😉
Píš „svokra“…
😉

arygnoc

jak nerozumím?

nepíš tchyně ale tchánová.a máš to.

😉

mosol

Prázdný žaludek, to je špatné. Skoro tak špatné, jako prázdná hlava. A nejhorší je kombinace obou.

anonym

Protože tchýně je parazit.
Tchýně je obecně vzato tvorem, který existuje již od dob, co existuje cokoliv jiného živého. Pravděpodobně bychom mohli i vymření dinosaurů v pozdním igelitu připsat právě tchýním. Avšak tato spekulace nebyla dosud vědecky podložena, v současnosti přední vědci bojují s ověřením platnosti, případně mylnosti těchto dvou teorií:

Dinosauři byli skutečně vyhubeni přímo tchýněmi.
Dinosauři byli vyhubeni tchýněmi nepřímo – zemřeli smíchy.

Tchýně jsou běžně přítomny ve všech živočišných druzích, dokonce i ve flóře! Avšak, bylo to vždy právě lidstvo, kdo trpí přítomností toho parazita nejvíce.
Annas tu zas neuvedla zdroj.

Mc Merkurion

Lamalam: opravdu? a já si doteď myslel že jo,proto že prej má takový vlastnosti…

Lamalam

Nemá. Ta moje je úplné zlatíčko.