Avatar uživatele
Registrovaný

Nedobytné pohledávky

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to bude v daňovém přiznání za rok 2009, když jsme v roce 2004 dělali stavební práce na domě, jenže faktura nám nebyla zaplacena.Byl soud, který jsme v roce 2009 prohráli a účetní nám tuto fakturu dala do nedobytných pohledávek. Jak se tento odpis nedobytných pohledávek projeví v daňovém přiznání za rok 2009? Zvýší nám to daňový výsledek?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Problematiku odpisu nedobytných pohledávek je nutné odlišit podle toho zda se jedná o ÚČETNÍ nebo DAŇOVÉ operace :

1. ÚČETNÍ odpis nedobytných pohledávek:
- účetní jednotka sama vyhodnotí výhodnost a šance pro vymáhání pohledávky a rozhodne o případném odpisu
- v případě, že bude zřejmé, že náklady na vymáhání pohledávky přesáhnou výtěžek z pohledávky, účetně se pohledávka odepíše do ´nákladů´ nikoli daňově účinných

2. DAŇOVÝ odpis pohledávek musí vycházet ze zákona o dani z příjmů.
- podle ustanovení § 24 písm. "y" zákona o daních z příjmu lze JEDNORÁZOVĚ odepsat a zahrnout do daňových nákladů hodnotu pohledávky u dlužníků, kde:

* byl zamítnutý návrh na prohlášení konkurzu
* byl zrušený konkurz pro nedostatek majetku dlužníka
* dlužník zemřel a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích
* zanikl bez právního nástupce a
* je uplatňována veřejná dražba na majetek dlužníka
* je majetke dlužníka postižen exekucí

Další ´daňovou´ eventualitou je možnost uplatnění OPRAVNÝCH POLOŽEK k pohledávkám
- podle ustanovení § 8, 8a, 8b, 8c zákona č. 593/1992 Sb. o rezervách lze POSTUPNĚ vytvářet opravné (daňově uznatelné) položky k pohledávkám takto:
* až do výše 20 % neuhrazené hodnoty pohledávky, pokud od lhůty splatnosti uplynulo více jak 6 měsíců,
* až do výše 33 %, pokud uplynulo 12 měsíců,
* až do výše 50 %, více jak 18 měsíců,
* až do výše 66 %, více jak 24 měsíců,
* až do výše 80 %, více jak 30 měsíců,
* až do výše 100 %, více jak 36 měsíců
Ale pozor pohledávka nesmí být promlčená (tedy po lhůtě splatnosti delší než 4 roky, další omezení je max.velikost pohledávky do 200 tis.Kč)

Takže pokud platí, že pohledávka z r.2004 není promlčená (promlčecí lhůta musela být přerušena po dobu soudního řízení), tak můžete vytvořit opravnou položku, daňově účinnou ve výši 100%.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.