Nedobytné pohledávky

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to bude v daňovém přiznání za rok 2009, když jsme v roce 2004 dělali stavební práce na domě, jenže faktura nám nebyla zaplacena.Byl soud, který jsme v roce 2009 prohráli a účetní nám tuto fakturu dala do nedobytných pohledávek. Jak se tento odpis nedobytných pohledávek projeví v daňovém přiznání za rok 2009? Zvýší nám to daňový výsledek?

Odpovědi
standa

Problematiku odpisu nedobytných pohledávek je nutné odlišit podle toho zda se jedná o ÚČETNÍ nebo DAŇOVÉ operace :

1. ÚČETNÍ odpis nedobytných pohledávek:

  • účetní jednotka sama vyhodnotí výhodnost a šance pro vymáhání pohledávky a rozhodne o případném odpisu
  • v případě, že bude zřejmé, že náklady na vymáhání pohledávky přesáhnou výtěžek z pohledávky, účetně se pohledávka odepíše do ´nákladů´ nikoli daňově účinných

2. DAŇOVÝ odpis pohledávek musí vycházet ze zákona o dani z příjmů.

  • podle ustanovení § 24 písm. „y“ zákona o daních z příjmu lze JEDNORÁZOVĚ odepsat a zahrnout do daňových nákladů hodnotu pohledávky u dlužníků, kde:
  • byl zamítnutý návrh na prohlášení konkurzu
  • byl zrušený konkurz pro nedostatek majetku dlužníka
  • dlužník zemřel a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích
  • zanikl bez právního nástupce a
  • je uplatňována veřejná dražba na majetek dlužníka
  • je majetke dlužníka postižen exekucí

Další ´daňovou´ eventualitou je možnost uplatnění OPRAVNÝCH POLOŽEK k pohledávkám

  • podle ustanovení § 8, 8a, 8b, 8c zákona č. 593/1992 Sb. o rezervách lze POSTUPNĚ vytvářet opravné (daňově uznatelné) položky k pohledávkám tak­to:
  • až do výše 20 % neuhrazené hodnoty pohledávky, pokud od lhůty splatnosti uplynulo více jak 6 měsíců,
  • až do výše 33 %, pokud uplynulo 12 měsíců,
  • až do výše 50 %, více jak 18 měsíců,
  • až do výše 66 %, více jak 24 měsíců,
  • až do výše 80 %, více jak 30 měsíců,
  • až do výše 100 %, více jak 36 měsíců

Ale pozor pohledávka nesmí být promlčená (tedy po lhůtě splatnosti delší než 4 roky, další omezení je max.velikost pohledávky do 200 tis.Kč)

Takže pokud platí, že pohledávka z r.2004 není promlčená (promlčecí lhůta musela být přerušena po dobu soudního řízení), tak můžete vytvořit opravnou položku, daňově účinnou ve výši 100%.