annas

Nechová se zvíře lépe než člověk? Určité vlastnosti jsou pro zvíře přirozené, ale člověk je „přebírá“, proto vznikla …

různá přirovnání.

Uvedu některá záporná – člověk je slizký jako had, lstivý jako liška, nosí parohy jako jelen, vypadá jako ropucha, mlsný jako koza…

Používáte některá přirovnání ve vztahu k lidem? Ať už kladná, nebo záporná?

Nejlepší odpověď
www

Nepoužívám ta přirovnání, protože zvířata si to nezaslouží 😁

Další odpovědi
fcoop

„Nechová se zvíře lépe než člověk? " – myslím,že to nejde srovnávat,i když je fakt,že zvířata neškodí.Právě proto,že jsou to "jen“ zvířata.Nelze srovnávat nesrovnatelné.
A ta přirovnání – to jsou člověčí přirovnání,někdy i bláboly – např.had přece není slizký.
Bylo by zajímavé,co by si zvířata,kdyby mohla,vymyslela za přirovnání:„Jsi nenažraný jako člověk?“ Třeba.

iceT

Myslím,že většina zvířat se chová lépe než lidé.Neznají závist,neubližují si navzájem,zabíjejí druhé jen kvůli jídlu.Boje o družku vynechám,to je přírodní zákon,že silnější vyhraje.My lidé jsme si vymysleli všelijaká důmyslná udělátka,abychom si mohli ubližovat navzájem.
Zase ale na druhou stranu,některá lidská mláďata se starají o rodiče,když ti zestárnou a nejsou schopni se o sebe starat sami.
Používám některá přirovnání,třeba když někdo jí jak prase nebo je jak prase špinavý,smrdí jak tchoř…

Damiana

Také si myslím, že to, že se člověk zvířecími jmény vysmívá druhým, opět ukazuje, kdo je na tom „mentálně“ lépe. Zase další lidská negativní vlastnost a projev blbosti.
Podle mne si někteří lidé ani nezaslouží být ke zvířatům přirovnáni. I když má blbeček Franta třeba příjmení Čuník, ještě prase (zvíře) si nadávku navíc nezaslouží. Franta Čuník je prostě blbec.
Já moc zvířecí přirovnání hanlivě nepoužívám, spíš pozitivně – poletuje tu jak motýlek, slyší jako netopýr a je rychlý jako mravenec.

anonym

Dobrý den, Annas.
Zvířata jsou řízena zvířecími pudy, ne rozumem v našem lidském pojetí. Rozumím tomu, kam Vaše otázka směřuje.
Marně bychom u zvířat hledali lstivost, závist, pomstychtivost, zákeřnost atd.,atd. To jsou všechno negativní lidské vlastnosti. S oblibou je přiřazujeme zvířatům, jako bychom tím chtěli zdůraznit význam té které vlastnosti.
Mazaný jako liška, úlisný jako kočka, mrštný jako leopard, vidoucí jako rys, mohutný jako slon, starý jako želva .....
I v tomto směru je důležité kdo a v jaké souvislosti spojil ty dva výrazy dohromady. Člověk jediný na celé Zemi je schopný urazit slovem, zasáhnout až do té nejniternější části mysli, způsobit zbytečnou bolest. Mělo by se tedy naopak říkat, když se zvíře vymkne z normálu, že se chová stejně nemožně jako člověk.
Sama takové příměry používám. Když nad tím přemýšlím, tak při kladném hodnocení něčí osobnosti. Neposuzuji ostatní lidi a nenárokuji si právo na to někoho odsoudit za to jaký je nebo jak se chová. Každý jsme jiný a svou podstatou jedinečný.
Když mne někdo hodně naštval, tak jsem řekla, že je blbý jako lampa. Mělo to svůj význam, ta lampa stála dlouho v pokoji a nesvítila. Jednoho dne jsem toho měla dost, koupila si objímku, dvojlinku a vypínač… Takže od té doby je to jinak. Když něčí tupost nemohu ustát, rychle se rozloučím a jdu si po svém. Asi jako ta zvířata. Nevedu nesmyslné bitvy, na to je škoda vlastní energie.
Člověk by se toho mohl od zvířat hodně naučit.Stačí si jen uvědomit, jak daleko třeba sahá psí věrnost.

briketka10

no někdy řeknu psovi, když si pšoukne, že smrdí jako prase a kocourovi taky, jak jí, že dělá binec okolo misky jako čuník jinak ne..
a když se honí tak na ně hulákám klucí nechte se nervěte se jako psi bude tady klid..
u lidí možná řeknu někdy, že je opičí máma, ale ta se stará o malé opičky moc dobře, no ulítne mi to, většinou říkám jsi hysterka nebo chováš se jak blázen 🙂

samicek333

U nás na škole jsem slyšela akorát chová se jako kráva/vůl. Jiná neznám

anonym

Z téhož soudku tu již byla přehršel otázek:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-jeste-jina-prirovnani
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-opravnena-tvrzeni-ze-clovek-muze-byt-zbabely-jako-hyena-nebo-hrdy-jako-orel
Těžko napomínat druhé, když se tím sami neřídíme, aneb nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě.
(Pokud již pominul dvojí maskovací nick, je nutno si víc hlídat figuru).