Weroniq

nechala jsem si vyvolat digitální fotografie a přišly mi v jiném rozměru, než jsem si objednala

nerozumí někdo tomu, proč když jsem si objednala fotografie 20×30cm aby se mi vešly do rámečků, tak mi přišly v nějakém rozměru 21×27 nebo nějak tak.. prý to jinak nešlo, když je to v digitální podobě a ne z negativu

Nejlepší odpověď
mosoj

Záleží v jakém poměru stran vám fotí foťák. Převážná většina fotí v poměru 4:3. Takže vám to také v poměru 4:3 přišlo.
Vy jste si objednala poměr 2:3. Pokud by ho měl lab dodržet tak o část obrazu přijdete ( musí se udělat výřez v poměru 2:3) Nebo tam budou bílé okraje, které doplní obraz v poměru 4:3 na velikost papíru o poměru stran 2:3. Stejný problém nastává pokud si necháváte dělat fotky 15 × 10 což je též poměr 2:3. Buď tam máte bílý okraj, nebo o část obrazu přicházíte.
Dobrý lab se na toto ptá předem.
Nic jiného s tím dělat nejde kdyby si s tím hráli jak chtěli.

Pokud by se použil nesymetrický přepočet dojde k deformaci obrazu, tak jako to znáte z televize. To se ale u fotek běžně neopraktikuje.
Pokud chcete mít svoji fotku opravdu pod kontrolou je třeba fotku ořezat doma již na ten poměr stran formátu který od nich chcete ( pokud ho již nemáte z foťáku). Existují foťáky kde si můžete navolit poměr stran fotky 4:3, 3:2, 16:9.
Jinak vám to ořízne automat nebo dodá tak jak to dodali vám

Další odpovědi
chudst

Fotka ma nejake rozmery. Je ptakovina tvrdit, ze by to jinak neslo, ale nemeli to zasilat v jinem formatu, nez jste se s nimi domluvila. U fotek je ta vyhoda, ze si s nimi muzete pohrat. A pokud to bylo v nejakem spatnem formatu, tak by to mohli bud oni (predpokladam za penize) nebo spis vy upravit a poslat dodatecne. Ale ta uprava tomu doda malou deformaci (napr. useknete kousek nebe nebo travy – nebo naopak fotku mirne roztahnete, apod.) a asi proto tvrdili, ze by to „jinak neslo“.

Pokud by vam to nechteli udelat znovu, tak jednoduse doporucuju nuzky a bily papir. Nuzkami zkratite tu fotku o 1 cm, abyste dostala onech vasich 20cm a bilym papirem to podlozite, takze na stranach budou bile okraje. Kdyz to udelate u vsech fotek, nebude to vypadat spatne. (Bily papir je samozrejme mozne nahradit treba papirem zlutym, hnedym, apod.)

led

Laboratória nerobia výrezy, pokiaľ si ich zvlášť neobjednáte. Vychádzajú teda z celkového záberu a jeho možnosťou vloženia do požadovaného rozmeru. Robí sa to so strojnou automatikou.
V niektorých zberniach majú automaty, kde si fotografiu môžte upraviť a tak nechať vytlačiť.

RomanP

Sice jste zadala že chcete určitý rozměr ale určitě jste nevyžadovala pevný rozměr a potom to přišlo v jiném rozměru než jste chtěla.Ve fotolabech jsou lidé naučení ovládat ty mašiny stylem cvičené opice. Pokud jste si to šla vyzvednout sama a rozměry fotografie měli v digitální podobě rozlišení vyšší jak 1200 × 600 Mpx tak požadujte vrácení peněz za zmršené fotografie