scratcher92

Nechal někdy Tomáš Garrigue Masaryk někoho zabít?

Narážím na jeden komentář zmiňující údajnou střelbu do davu dělníků.

Nejlepší odpověď
Alesh

No, pár trestů smrti podepsal, čili svým způsobem tím posvětil zabití někoho. I když takto jsi to asi nemyslel, ne?

Za první republiky (1918–1938) bylo k trestu smrti odsouzeno 433 lidí, vykonáno bylo ale jen 21 (někdy se uvádí 20) poprav, ostatním byla udělena milost. Minimální počet poprav v tomto období byl způsoben především tím, že první prezident Československa, Tomáš Garrigue Masaryk (ve funkci v letech 1918–1935) byl odpůrcem trestu smrti,[2] většině odsouzených tedy udělil milost.[3]

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trest_smrti_v_%C­4%8Ceskosloven­sku

Další odpovědi
anonym

A který? Těch Masaryků bylo víc!
Ano.

marci1

„O incidentu u Duchcovského viaduktu komunisté tvrdili, že Masaryk nechal střílet do dělníků. Nenechal.“
Podrobněji ve zdroji :
http://www.li­dovky.cz/cetni­ci-zastrelili-u-duchcova-ctyri-delniky-do-vezeni-sel-senator-ksc-1k7-/zpravy-domov.aspx?c=A121017­_225550_ln_do­mov_sm

led

Priamym príkazom nie. Ale vôľa prezidenta, politika, sa postupom cez vládne orgány riadiace i výkonné mení z vôle na príkaz
Ako to chodí už veky vekov:
mienka najvyššieho, prezidenta, „urobte s tým niečo“ sa postupnými cestami cez ministerstvá mení s volaním „volajte četníkov, armádu“ cez úradnícky a podnikateľský krik „zastavte ich, potlačte to“ na bezduchý rozkaz „strieľajte“
A kto je vinný? Najvyšší? Nie, on len povedal nižším, ale ten, kto dal prvý priamy príkaz k streľbe, naňho všetci ukážu prstom.
A ten najvyšší má stále čisté ruky.

Šidlo

eh.....skutočnú 100% pravdu sa už dnes nedozvieme

ale že určité skupiny majú dnes potrebu vyrábať konšpirácie a robiť z historických lídrov vrahov/zloduchov/i­diotov za každú cenu…to viem presne