smutnydrak

nebo kdyby Václava neoddělal brácha?… co by se změnilo? kam by to podle Vás vedlo?… 😁

Nejlepší odpověď
jmhad

Já myslím že nic.Ty máš na mysli asi ono lezprdelkování /tzv poplatek míru v podobě 500 hřiven-asi 125 kilo stříbra a 120 volů/ tohoto knížete západním sousedům /Sasům/ a církvi.Vždyť i Sv.Vít,kterému nechal zasvětit rotundu na Hradě byl Sas.A od té doby je to prý i náš patron.
Ale takových vládců bylo a je v naší historii celá řada a i tady to tehdy nebyl pravý důvod k bratrovraždě­.Takových způsobů také byla celá řada s jediným cílem,kterým byla a je touha po moci.Dnes už jsou ale jiné prostředky než dýka či jed.No a mocným a pánbíčkářům se to tehdy hodilo.Babička Ludmila byla zbožná,on také a v Čechách tehdy ještě žádný pořádný svatý nebyl.Sice se spekulovalo o biskupovi Vojtěchovi/Adal­bert/ ,kterého si dali 60 let po Václavovi /r. 997/ v Prusku /Gdaňsk/ k večeři,ale ten ještě do záměrů církve nepasoval.