Zubejda

Neatestovaný lékař

Je možné,že v nemocnici bude o mém zdravotním stavu a léčbě rozhodovat neatestovaný lékař?Jak ho poznám? Mám se rovnou zeptat?Může provádět samostatně chirurgické zákroky nebo také vést porod?
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi.Bohužel jsem toho názoru,že neatestovaný lékař pár let po promoci je sice nadupaný teoretickými znalostmi o moderních způsobech léčby,ale jako diagnostik může selhat.Prostě ty různé projevy lidského těla ,ať fyziologické či chorobné nemá „nakoukané“ a i když je pod vedením někoho zkušeného,může se stát,že se v případě pochybností nikoho nezeptá z obavy,aby se neztrapnil.Takový případ se nedávno stal a byl publikován v tisku,dítě je poškozené atd.už to přesně nevím.
Mé dceři se konrétně stalo,že ji s hrozícím potratem po týdnu hospitalizace proti její vůli propustili s tím,že " dítě je již tak velké,že se nemůže nic stát".Byl to 14.tý týden,měla tlak v podbřišku,krvá­cení a za další 2 týdny byl konec.Do propouštěcí zprávy napsali,že je bez potíží,což nebyla pravda.Stalo se v Podolí,už je to 4 roky.
Takže já bych tu praktickou zkušenost rozhodně nepodceňovala.
A už vůbec se mi v této souvislosti nelíbí současné úvahy ministra Hegera,že by zkušený lékař mohl být na oddělení jenom jeden a to ještě třeba pouze na telefonu.Asi to neříkám přesně ,ale něco v tomto smyslu tiskem proběhlo.

Nejlepší odpověď
mosoj

Atestace lékaře znamená získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře.
Atestaci musí získat každý lékař aby mohl samostatně pracovat.

Takže ano bude vás léčit, kontrolovat ale on bude pod kontrolou atestovaného lékaře, který ponese plnou zodpovědnost..
Doplňuji:
Dobře to vystihla IK . Selhat může každý i atestovaný. Jsme bohužel jenom lidé.

Další odpovědi
IK

Mě rodil nějaký takový začátečník. Seděl vedle něho doktor a říkal co má dělat. Měla jsem pěkně nahnáno a když řekl nastřihněte hráz „teď“ tak jsem tu sekundu kdy to řekl a já se roztrhla než to nastřihl prožívala se vztekem ještě 14 dní když jsem se nemohla posadit.
Není prevence, ale určitě tě nezabije na to je tam ten druhý lékař. Pusť to z hlavy, věř svému štěstí a zdravému rozumu zúčastněných.
Při druhém porodu jsem měla zas jít na císařský řez a primář který mě měl rodit se na chodbě s doktory kteří mě viděli na ultrazvuku a věděli že to neporodím, hádal že se to normálně rozrodí. Už jsem byla na vozíku jen vjet na sál, úplně mě to vyděsilo že mne nejdřív pomučí a pak rozříznou. To mne naopak zachránili dva mladí před zkušeným primářem. Tak co řešit? Věř na štěstí.

geoorg

To že je lékař neatestovaný, neznamená, že nic neumí. Pokud by něco nemohl dělat, nebo o něčem rozhodovat, tak by mu to nikdo nedovolil a tudíž by to nedělal. Minimálně nemocnice by určitě nechtěla riskovat žalobu, kvůli takové zbytečnosti…

Drap

Zákonitě většinou iá musí.Lékař šest let studuje a potom mu zhruba dalších šest let trvá, než získá první atestaci. Celou tu dobu normálně pracuje, ale jak už uvedl Mosoj pod vedením atestovaného lékaře. I neatestovaní chirurgové operují a někteří velice dobře.

Děda Louda

Stav je analogický jako u elektrikářů a vyhlášky 50/78 Sb.

anonym

Je to sice stará otázka, ale jenom bych upřesnila, že vysokoškolské studium trvá u lékařů 6 let a jeho završením získávají všichni úspěšní studenti titul MUDr.
Dříve byly předepsány dvě atestace s tím, že první byla nejdříve tři roky po dokončení studia a další tři roky po první atestaci. Od roku 2004 je zavedena atestace jediná, a to nejdříve pět let po ukončení studia.
Jako pacient nemáte důvod trápit se s tím, zda Váš lékař atestaci má, nebo naopak. Uvědomte si, že takový relativně čerstvý absolvent studií zná ve většině případů modernější způsoby léčby, než starý praktik.
Můj obvodní lékař v Kuníně odešel do důchodu v 75 letech. Po něm nastoupila mladá asi 27 letá lékařka. Atestaci ještě neměla, ale rozdíl to byl doslova propastný. Byla mnohem lepší.