Terryle

(Ne)otáčení tekutiny v hrnku

Vždycky, když piju z hrnku, ve kterém něco plave, napadne mě tahle otázka. Snažím se hrnek otočit tak, abych ten bordel měla co nejdál od pusy a nenapila se ho – ale bordel se jakoby pořád zůstával na stejném místě. Jako by se tekutina v hrnku neotáčela, nebo se otáčela nesrovnatelně pomaleji než samotný hrnek. Čím to je? Proč se tekutina neotáčí zároveň s nádobou?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Podruhé ten „bordel“ lžičkou vyndej a budeš mít po problému. Nevím zda je na to nějaká poučka…ale je logické ,že se tekutina netočí s nádobou ,ta zůstává – jo kdybys tam něco nalepila tak bys to mohla otočit. To je moje laické hledisko. Jistě se najde nějaký fyzik, ktrý to odborně popíše.

Další odpovědi
mosoj

Obsah hrnečku a samotný hrneček se chovají jako dva samostatné objekty. Pokud otočíte hrnečkem, pohyb hrnečku se přenese na tekutinu v hrnečku pouhým třením o stěnu hrnečku a to je minimální. Otočíte hrnečkem a obsah hrnečku stojí nebo se jen minimálně pohne. Při míchání obsahu lžičkou zase roztočíte celý obsah hrnečku.
V domácnosti to není kritické ale v průmyslu,
aby se toto nedělo se do nádob instalují tzv. vlnolamy. Svisle pruhy připevněné ke stěně nádoby.