darius

Názvosloví kyselin a hydroxidů – pomoc

Ahoj, zítra píšeme test. Neumím to, nebo spíš to nechápu. Třeba kyselina sírová – ová = 6. skupina. Tak proč je tedy vzorec H2SO4? Taky nevím, jak dosadit oxidační čísla. Pamatuji si, že třeba u vodíku je to vždycky „I“ a u kyslíku „-II“. Ale pak se tam musí vypočítat další čísla a to nechápu:( Prosím, pomozte mi. Díky..:/
Doplňuji:
A co třeba kyselina dusičná (HNO3)? H je 1, O je –2 a to je tedy 1+1/2, ale na konci je jsou tři atomy kyslíku. Jakto?:(

Nejlepší odpověď
quentos

vždyť to odpovídá: vodík 1, kyslík minus dva. Sírová – síra mátedy podle koncovky ox. č. 6. Sečtu vodík a síru: 1 + 6 .. je to dělitelné dvojkou od kyslíku? Není, zvýším tedy počet vodíků na dva. 2 + 6 = 8; to již dvojkou od kyslíku dělitelné je. 8:2 = 4, což je počet atomů kyslíku.
Stejným způsobem se to dělá u všech kyslíkatých kyselin – sečtu ox. č. vodíku s ox. č. prostředního prvku a vydělím dvojkou od kyslíku (bez ohledu na minus); vychází-li to se zbytkem, zvýším počet vodíků. U bezkyslíkatých musí součet kationtu a aniontu kyseliny dávat nulu, stejně tak u hydroxidů, kde skupina (OH) má ox. č. minus jedna.
Doplňuji:
jak jste přišel u kyseliny dusičné na 1 1/2 není zase jasné mně.
H je 1, ičný-ečný: dusík má ox. č. 5… 1 + 5 = 6, děleno dvojkou od kyslíku = 3

Další odpovědi
kamuska

kyselina sírOVÁ (ox. číslo 6, protože –1. ný, natý,…6. ový)

HSO

H +1
S +6
O-2

1+6=7, není dělitelné 2(protože O ma +2)
proto příipíšeme 2 za H,
takže máme:
H2SO
a vxdelis, takze H2So4 :)

a hydroxitdy.. jen si urči ny, naty.. atd.
a když je to 2.. je to (OH)2
atd.. když 3.. tak (OH)3