luckáá

názvosloví

Prosím jak se tvočí třeba : trichlotmethan, tetrafluorethylen? Nebo naopak c2h5-Br, ch3f? Díky

Odpovědi
with.love

jestli umíš základy tak to snad pochopíš- trichlormethan: methan= C, tri= předložka pro 3, chlor= Cl a s předložkou takže tam budou 3Cl, jedno ,,místo'' ti zbývá takže tam bude i jeden H… CHCl3= vzorec. tetrafluorethylen- odvozeno od ethanu- koncovka -yl je to, že je to uhlovodíkový zbytek-odtrhl/y se vodík/y, -en je dvojná vazba (když děláš strukt.vzorec tak 2 čárky), tetrafluor-4 fluory. co se týče těch vzorců- jsou molekulární a tak ti k nim moc neumím říct (udělej si strukturní vzorec)- C2H5Br- NĚCO vzniklé z ethanu s 5 navázanými vodíky a bromem. CH3F- methan se 3H a jedním F= fluormethan… myslím že to tak je. snad se ale nepletu. a co takhle otevřít učebnici?