cepik

Budete znát název povídky a knihy, ve které je povídka „o pyšné pohance“?

Z dětství si matně pamatuji příběh / povídku, kterou bych si po několika desítkách let rád přečetl.:)

Myslím si, že příběh byl tak na 1–3 stánky (nebyl dlouhý).
Byl v knize pro děti a v knize bylo více příběhů.

Zda se povídka jmenovala:
„O pohance“, „Pyšné pohance“, nebo jinak nevím.
Interně jsme jí říkavali „o pohance“.

Pamatuji si jen útržky jako:
.. obilí sklonilo před bouřkou (deštěm) hlavu/-y ..
.. Pohanku spálil blesk ..

V knize bylo asi více povídek.
Pomohlo by mi znát název povídky, název knihy, případně autor.

Díky

Nejlepší odpověď
annas

Je to již dávno, kdy byla u nás vydaná knížka Pohádky a povídky pro mládež dospělejší (pro vyšší stupeň chápavosti).
přel.ožil Gustav Pallas. ilustroval Karel Šimůnek. 1. vyd. Praha: B. Stýblo, 1914. 314 s.

Literatura pro děti a mládež od Mir. Genčiové.

Do této knihy byla zařazena pohádka či povídka (nevím) Pohanka.

Novější vydání v Nakladatelství Readers Digest Výběr: pod názvem Pohádky H. Ch. Andersena.

Kniha obsahuje např. Pět hrášků z lusku, Chrobák, Štupovací jehla, Šnek a růže, Čajová konvice, Pasáček vepřů, Pohanka, Len atd.
https://www.kni­hydobrovsky.cz/po­hadky-h-ch-andersena-31322
--

Až si odpověď přečtete, doplňte prosím v diskusi, zda je to ta správná kniha. Zajímá mě to.

cepik

Povídku se nám podařilo najít resp. kniha ze které mi ji čítávali, vyplula na povrchu. 🙂

Šlo o povídku „Pohanka“ (str. č. 295) v knize „Křišťálové vidiny“ od H. C. Andersena.
Vydano 1947, F. Kosek – Praha