ne

návrat do zaměstnání po ukončení mateřské

Dobrý den, v roce 2005 jsem nastoupila mateřskou, po roce a půl jsem znovu otěhotněla a v roce 2007 jsem porodila 2 dítě a tak se mateřská prodloužila. Letos v květnu mi končí. To znamená, že jsem pět let nebyla v práci. Jak dlouho je povinnen zaměstnavatel držet původní místo? Původní místo je totiž obsazené a zaměstnavatel pro mě jiné nemá. Nechci zaměstnavateli způsobovat potíže. V jaké výši je zaměstnavetel mi povinnen vyplatit odstupné dle zákona?
Doplňuji:
Z čeho se vypočítá dostupné, pokod před nástupen na mateřskou jsem byla v pracovní neschopnosti ( rizikové těhotenství). A dávky nemocenského pojištění mi hradila OSSZ, jelikož firma je malá organizace.

Nejlepší odpověď
standa

Tato otázka se zde již opakuje, takže se pokusím odpovědět obecně:

1. NÁROK NA MÍSTO
zaměstnavatel vám původní pracovní místo drží jen po dobu mateřské dovolené (zpravidla 28 týdnů)

2. NÁROK NA PRÁCI PODLE PRACOVNÍ SMLOUVY

  • po návratu z rodičovské dovolené, pokud už původní pracovní místo není volné nebo zaniklo, je zaměstnavatel povinen nabídnout práci odpovídající té sjednané v pracovní smlouvě a pokud ani tu nemá, pak místo odpovídající kvalifikaci, zkušenostem apod. zaměstnance.
  • POZOR, málo se ví, že zaměstnavatel nemůže v tomto případě (před dovršením 3 let věku dítě) uplatnit výpověď dle § 46/c (nadbytečnost) a pokud odpovídající místo dle prac.smlouvy a dle kvalifikace zaměstnance nemá, tak zaměstnanec může uplatňovat nárok na náhradu mzdy z důvodu předkážky v práci na straně zaměstnavatele

3. NÁROKY (po 4.letech věku dítěte)

  • po bezprostředním skončení rodič.dovolené se může (ale i nemusí) dohodnout zaměstnanec se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna
  • po skončení neplaceného volna platí, že zaměstnanec má nárok na práci dle prac.smlouvy (jako v bodě 2.)
  • v tomto případě však už zaměstnanec není chráněn dle § 53 ZP a zaměstnanec může dostat výpověď i podle § 46/c (na odstupné nárok je)

Příklad:

  • mzdová účetní má v pracovní smlouvě uvedenu funkci „účetní“
  • v prvém případě (když není čerpaná rodičovská dovolená), tak má zaměstnanec právo vrátit se na původní místo ´mzodové účetní´
  • ve druhém případě (po skončení rodič.dovolené) má nárok na místo a práci dle prac.smlouvy, takže už jen „účetní“ a nikoli ´mzdová účetní´…, takže pak se může jednat o práci například ve finanční účtárně ap.

Pokud zaměstnanci vznikne nárok na odstupné, tak se jedná o nárok ve výši minimálně 3-násobku průměrného výdělku za poslední odpracované čtvrtletí.

Ve vašem konkrétním případě bych doporučoval, abyste zaměstnavateli navrhla, že skončíte dohodou z organ.důvodů k datu skončení rodičovské dovolené, ale protože nebude uplatněna výpovědní doba, tak kompromisně navrhujete 4-násobek odstupného (při uplatnění výpovědní doby, byste měla nárok na plat za 2 měsíce práce + 3-násob. odstupného, takže navrhovaný „4-násobek“ je oním kompromisem)

Doplňuji:
… pro tyto účely se použije průměrný výdělek za POSLEDNÍ čtvrtletí, kdy jste pracovala (a nemuselo být odpracováno celé čtvrtletí)