Avatar uživatele
Registrovaný

návrat do zaměstnání po ukončení mateřské

Dobrý den, v roce 2005 jsem nastoupila mateřskou, po roce a půl jsem znovu otěhotněla a v roce 2007 jsem porodila 2 dítě a tak se mateřská prodloužila. Letos v květnu mi končí. To znamená, že jsem pět let nebyla v práci. Jak dlouho je povinnen zaměstnavatel držet původní místo? Původní místo je totiž obsazené a zaměstnavatel pro mě jiné nemá. Nechci zaměstnavateli způsobovat potíže. V jaké výši je zaměstnavetel mi povinnen vyplatit odstupné dle zákona?
Doplňuji:
Z čeho se vypočítá dostupné, pokod před nástupen na mateřskou jsem byla v pracovní neschopnosti ( rizikové těhotenství). A dávky nemocenského pojištění mi hradila OSSZ, jelikož firma je malá organizace.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tato otázka se zde již opakuje, takže se pokusím odpovědět obecně:

1. NÁROK NA MÍSTO
zaměstnavatel vám původní pracovní místo drží jen po dobu mateřské dovolené (zpravidla 28 týdnů)

2. NÁROK NA PRÁCI PODLE PRACOVNÍ SMLOUVY
- po návratu z rodičovské dovolené, pokud už původní pracovní místo není volné nebo zaniklo, je zaměstnavatel povinen nabídnout práci odpovídající té sjednané v pracovní smlouvě a pokud ani tu nemá, pak místo odpovídající kvalifikaci, zkušenostem apod. zaměstnance.
- POZOR, málo se ví, že zaměstnavatel nemůže v tomto případě (před dovršením 3 let věku dítě) uplatnit výpověď dle § 46/c (nadbytečnost) a pokud odpovídající místo dle prac.smlouvy a dle kvalifikace zaměstnance nemá, tak zaměstnanec může uplatňovat nárok na náhradu mzdy z důvodu předkážky v práci na straně zaměstnavatele

3. NÁROKY (po 4.letech věku dítěte)
- po bezprostředním skončení rodič.dovolené se může (ale i nemusí) dohodnout zaměstnanec se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna
- po skončení neplaceného volna platí, že zaměstnanec má nárok na práci dle prac.smlouvy (jako v bodě 2.)
- v tomto případě však už zaměstnanec není chráněn dle § 53 ZP a zaměstnanec může dostat výpověď i podle § 46/c (na odstupné nárok je)

Příklad:
- mzdová účetní má v pracovní smlouvě uvedenu funkci "účetní"
- v prvém případě (když není čerpaná rodičovská dovolená), tak má zaměstnanec právo vrátit se na původní místo ´mzodové účetní´
- ve druhém případě (po skončení rodič.dovolené) má nárok na místo a práci dle prac.smlouvy, takže už jen "účetní" a nikoli ´mzdová účetní´..., takže pak se může jednat o práci například ve finanční účtárně ap.

---------

Pokud zaměstnanci vznikne nárok na odstupné, tak se jedná o nárok ve výši minimálně 3-násobku průměrného výdělku za poslední odpracované čtvrtletí.

----

Ve vašem konkrétním případě bych doporučoval, abyste zaměstnavateli navrhla, že skončíte dohodou z organ.důvodů k datu skončení rodičovské dovolené, ale protože nebude uplatněna výpovědní doba, tak kompromisně navrhujete 4-násobek odstupného (při uplatnění výpovědní doby, byste měla nárok na plat za 2 měsíce práce + 3-násob. odstupného, takže navrhovaný "4-násobek" je oním kompromisem)

Doplňuji:
... pro tyto účely se použije průměrný výdělek za POSLEDNÍ čtvrtletí, kdy jste pracovala (a nemuselo být odpracováno celé čtvrtletí)

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.