Nástup do práce po 4-leté MD

28.října mi končí 4-letá MD a mám nastoupit zpět do práce. Na moje místo (fakturantka + komunikace s klientelou) byl přijat dávno někdo jiný a mě se doneslo, že bych po nástupu měla dělat grafické návrhy. Nemám s tím zkušenosti a tudíž ani kvalifikaci. Pokud bych na tuto podmínku nepřistoupila, za jakých okolností můžu dostat výpověď? A mohu dostat výpověď ještě před nástupem do práce? Měla bych nárok na odstupné? Zaměstavatel písemě souhlasil s mou 4-letou MD. Děkuji…

Odpovědi
Q

Pokud Váš zaměstnavatel písemně souhlasil s MD na 4 roky, právní podnět k výpovědi před ukončením MD není. Přeřazení na jinou práci je však možné, samosebou, že pokud Vás chce Váš zaměstnavatel na zcela jinou práci, musíte s tím souhlasit a pravděpodobně se doučit to, co neumíte. Pokud Vám zaměstnavatel nabízí práci, dokonce i s tím, že Vám umožní rekvalifikaci rozhodně nemáte nárok na odstupné.

standa

Pokud jste se dohodli na neplaceném volnu (po 3.roce věku dítěte se již nejdná o rodičovskou dovolenou), tak je vše v pořádku a vy máte po vypršení tohoto ´volna´ nárok na práci podle podmínek uvedených v pracovní smlouvě (tj. už se nejedná o „místo“ které jste opouštěla před MD, ale o pracovní zařazení dle prac.smlouvy). Přeřazení na jinou práci v tuto chvíli neřeším, protože se jedná o přechodné a časově omezené řešení.

Pokud vám zaměstnavatel nabízí práci (pracovní pozici), která neodpovídá zařazení dle prac.smlouvy, tak tuto změnu nemusíte přijmout a pokud práci nedostanete, tak ´nastupuje´ režim překážky v práci na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy.