berta 4

Nastavení termohlavic

Jak mám mít nastavený termohlavice v místnosti kde je termostat? Někdo říká na nulu a druhý naplno. Odborníci to zfušovali a dali mě tam 3 hlavice navíc. Někdo říká odpojit termostat. Fakt je ten,že když mě vyleze teplota v místnosti kde je termostat na 20,tak vypne a netopím ve zbytku domu,kde je 16. Prosím někdo poraďte,jsem bezradná díky
Doplňuji:
Termohlavice v místnosti mám nastaveny na 5 to je naplno a teplotu reguluji termostatem

Nejlepší odpověď
Pájo

Odpojte termostat v místnosti. Regulaci tepla tam obstarají termohlavice. Spínání kotle musí být řešeno jinak… třeba podle teploty vratné vody (v topeni) někde u kotle v kotelně.
Mít v jedné místnosti termohlavice a k tomu termostat považuji za hloupost zase já.
Reakce na kolegu mosoje:
V tom případě musí být termostat někde na chodbě, aby bylo umožněno noční temperování… je to běžné řešení. Zvolí se tzv. referenční místnost, kde není teplota ničím ovlivňována (např. sluncem či vařením) a v této umístit se nainstaluje bytový termostat.
Všechny ostatní radiátory osadit temostatikými hlavicemi. To znamená, že jako první dosáhnou bytové teploty místnosti osazené hlavicemi a jako poslední referenční místnost, kdy již vypne bytový termostat.

Doplňuji:
Podle toho, co píšete, je termostat jedinou regulací a spínačem kotle.
Osobně to vidím na dvě možnosti:

1. buď termostat necháte, kde je
… a pak v té samé místnosti nepotřebujete na radiátorech termohlavice (předpokládám, že to jsou skutečně termohlavice); stačí je sundat a nasadit místo nich klasická kolečka, která poslouží jen k případnému manuálnímu přiškrcení radiátorů. K tomu, abyste měla termohlavice na max. – to je tam opravdu nepotřebujete.
Takhle ale budete muset v místnosti s termostatem škrtit radiátory, aby to topilo jinde. V jiných místnostech termohlavice být mohou a budou muset být nastaveny spíše na víc.

2. nebo se dá termostat někam jinám, kde radiátor nebo jiný zdroj tepla není.
Např. chodba bez radiátoru – bude (je) de facto nejstudenějším místem – v porovnání s místnostmi.
A ve všech místnostech budou na radiátorech termohlavice (a platí to, co už jsem psal).
Tedy, že jako první dosáhnou bytové teploty místnosti osazené hlavicemi a jako poslední referenční místnost, kdy již vypne bytový termostat i kotel.

Další odpovědi
Hlada

Ono jde o to, jestli máte nebo nemáte regulátor, který nastavuje teplotu otopné vody v závislosti na venkovní teplotě.
Jestli ho máte, tak termostat vyřaďte (odpojte nebo nastavte vysokou teplotu) a teplotu v místnosti nastavte hlavicí.
Jestli je termostat jediným regulátorem, tak se tato místnost bere jako referenční, proto musíte hlavici vyřadit a teplotu v této místnosti regulovat termostatem a tím měnit teplotu vody v systému. Kdyby byla teplota v referenční místnosti zároveň regulavaná hlavicí, tak by byla přerušená regulační smyčka, termostat by neměl vazbu na teplotu otopné vody, mohl by regulovat jen teplotu nižší, než hlavice nebo by mohl být trvale sepnutý a teplotu vody by reguloval jen kotlový termostat, což by nebylo hospodárné.
Jak to popisujete, tak to máte navržené špatně. Referenční místnost musí být nejstudenější, jinak není v ostatních místnostech co regulovat. Doporučuju termostat dát jinam nebo lépe udělat regulaci na venkovní teplotu, což je nejúspornější.

mosoj

A hlavici v místnosti kde je termostat máte nastavenu na jakou teplotu ? Toto je typický příklad nevyváženého výpočtu topení.
Hlavici v místnosti je třeba přiškrtit ale ne na nulu !! ( ubrat teplotu) a v ostatních místnostech naplno. Kotel bude topit déle a více do ostatních místností a teplota v ostatních místnostech se zvedne. Bude si třeba s nastavením hlavice v místnosti u termostatu pohrát aby se teplota vyrovnala podle vaší představy. Termostat nevyřazujte to je nesmysl. Mimochodem to nastavení těch hlavic by jste musela udělat i kdyby jste termostat vyřadila. Jinak by se vám zase mistnost kde byl termostat přehřívala.

Pokud vyřadíte termostat a pojedete jen na kotlový, připravíte se o možnost volby různých teplot v noci a ve dne.
Doplňuji:
Vycházím z toho ža paní nechce již nic předělávat.
Vyřaďte tu termohlavici v mistnosti u termostatu a vstup vody radiátoru ručně přiškrťte, tím snížíte topný výkon tohoto radiátoru a v ostatních místnostech vám teplota stoupne. Obě teploty potom doladíte přesně zase tím ručním ventilem. Mělo by to sedět. Samozřejmě že i ty ostatní hlavice jsou tam víceméně zbytečné ale nevadí když budou nastavené na maximum.

venkovan

Je otázka zda máte termohlavice s termostatem, protože někteří topenaři říkají termohlavice i obyčejným ventilům které mají jakousi stupnici regulace.
Takže udělejte to co píše Mosoj. V mísatnosti kde je termostat přiškrťe hlavice třeba na 2 a ostatní místnosti podle potřeby až na 5. Teplotu v domě stále řídí jeden termostat, dává signál, kdy hlavní místnost vychladne či se vytopí.
Pokud chcete speciální regulaci – ptejte se po systému kde v každé místnosti je termostat, elektrické ovládání jednotlivých těles, regulátor otáček čerpadla a centrální počítač na kterém si nastavíte teploty podle potřeby v každé místnosti. Tento systém vyrábí a dodávají někde ze Vsetínska, zkuste Trasco či jak se ta firma jmenovala. viděl jsem to před mnoha lety na výstavách v Praze, apod.