Hamon

Nastává nová totalita?

Prezident si vybudoval vládu, upravil si nejvyšší soud (Šimáčková v kauze Rath: „vazba pro možnost pokračování v trestné činnosti byla nezákonná, protože soud má do odsouzení pohlížet jako na bezúhonného“), co bude dál?
Doplňuji:
Prezident si sestavil Rusnokovu vládu. Stále ještě tu je a že je po volbách, to ještě nic neznamená.

Nejlepší odpověď
Drap

Prezident si žádnou vládu nevybudoval. O tom jaká bude vláda nakonec i jaký bude prezident jsme rozhodli my voliči. A říká se, že vláda je vždy taková, jakou si národ zaslouží. Ono na tom asi něco bude, tak se zamysli sám nad sebou.
Doplňuji:
Rusnokovu vládu musel sestavit, byla to jeho povinnost. Donutili jsme ho k tomu vlastně opět my voliči, kteří jsme zvolili vládu takovou vládu před tím, že se pod vedením Nečase rozpadla.

Další odpovědi
anonym

Ne, pokračujeme ve staré totalitě. Politické tahanice a šartvátky jsou jenou hrou pro voliče a naivní „publikum“. Řeči o demokracii jsou skutečně jenom řečmi. Kdyby tomu bylo jinak, tak by při volbách nemohl existovat tzv. „přepočítávací“ systém a nesměly by se uzavírat „vládní koalice“. Toto obojí je jenom dělení se o moc těmi nejsilnějšími stranami (zpravidla dvěma). Kde tedy neexistuje totalita?
Pokud jde o prezidenta Zemana, tak možná jenom důsledněji a méně pokrytecky prosazuje zájmy, které se mu na rozdíl od předchozích prezidentů zdají být natolik důležité, aby si „ušpinil“ ruce. Ještě neuděl nic tak zrůdného jako byla Klausova amnestie. Přesto se mu přičítá na vrub i to, co sám neudělal. Prezident nesestavuje vládu. Má za úkol ji pouze schválit, nebo neschválit. Do sestavení vlády ale samozřejmě může svým názorem přispět.
Náš současný prezident nemá nijak snadnou pozici, protože jeho odpůrci jsou si podivně jistí, že jejich provokace jim projdou. Nemělo by to tak být. Jako volič mohu být s výsledky kterýchkoliv voleb nespokojená, ale výsledek MUSÍM respektovat, protože je to výsledek hlasování většiny obyvatel a zákonů, kterými se volby řídí. Prezident by měl být pro všechny občany autoritou už z titulu své funkce. Hodnotit jeho skutečnou práci bude možné až po skončení volebního období.

Hamon

Drap: ale no tak, ve sněmovně byla deklarovaná většina. Kritizoval jsem LIDEM a jejich účast ve Vládě bez mandátu od voličů a najednou Zeman nechá sestavit vládu stranu, o které téměř nikdo nevěděl, že existuje… Promiň, ale tohle demokratické principy vůbec nepřipomíná.

Hamon

Nemůžu si pomoct – když si někdo dosazuje na významné pozice lidi, kteří mu jdou na ruku bez ohledu na společnost, je to pro společnost vážný problém.
Jmenování diplomatů – ovlivňování mínění v zahraniční
Jmenování ústavních soudců – ukazuje se důvod – ovlivňování justice
Sestavení loutkové rusnokovy vlády a umělé její protahování existence…

Buď jsem paranoidní, nebo se tu opravdu začíná dít něco divného.