lenka.seda

Našla jsem si na internetu 1 test a vůbec nevím jak vyřešit tuto úlohu. Pomohl by někdo? Děkuj

Zkoušela jsem to, ale nevychází mi zkouška…
Za nákup
kg meruněk a
kg broskví se zaplatilo celkem #
korun.
Kilo broskví je o koruny levnější než kilo meruněk.
Kolik se zaplatilo za meruňky?
Doplňuji:
pardon má to být takhle…
Za nákup
2,5kg meruněk a
1,5kg broskví se zaplatilo celkem 81
korun.
Kilo broskví je o koruny levnější než kilo meruněk.
Kolik se zaplatilo za meruňky

Nejlepší odpověď
Ecata

Nezobrazily se mi sice zadané číselné údaje, ale pokud by meruněk bylo třeba 5 kg a broskví třeba 10 kg, cenový rozdíl by byl např. 1 Kč a celková cena 50 Kč, pak bych to vypočítala takto:

5*M + 10*(M-1) = 50 (Kč)

proměnná M představuje cenu meruněk.

Neboli: 5 krát cena meruněk + 10 krát cena meruněk mínus 1 Koruna se rovná 50 Korun

Dále už se pokračuje jako u normální rovnice. Raději si ale udělejte zkoušku, třeba to mám špatně.

Další odpovědi
quentos

postupovat lze i pomocí soustavy dvou rovnic o dvou neznámých.

cena 1 kg meruněk … x

cena 1 kg broskví … y

2,5× + 1,5y = 81
x – z = y

kde Z je rozdíl, o který je kilo broskví levnější než kilo meruněk (v zadání se nezobrazil, není to tedy soustava o třech neznámých, „z“ je pouze zástupný znak za nezobrazené číslo).
Doplňuji:
vím, že soustavy není třeba, proto říkám, že postupovat lze „i“ (tedy „také“, mimo jiné") pomocí ní.

mosoj

x … cena meruněk
x-2 … cena broskví

2,5× + 1,5(x-2)= 81
2,5×+1,5×-3 = 81
4×= 84
x= 21

meruňky 21 Kč
broskve 19 Kč

Zkouška 21×2,5= 52,5
19×1,5= 28,5
52,5+28,
5= 81

Není třeba soustavu rovnic o dvou neznámých !!

lenka.seda

o dvě koruny levnější