Mám nárok na podporu, když mi skončí prac. smlouva a já už nechci dál ve firmě zůstat, i kdyby mi smlouvu prodloužili?

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když mi skončí prac. smlouva na dobu určitou a já už nechci dál ve firmě zustat, i když by ji asi prodloužili?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Ukončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby
se považuje za vážný důvod ukončení zaměstnání.

Splníte-li podmínku minimálně 12 měsíců důchodového pojištění v době posledních dvou let před podáním žádosti o podporu, budete mít nárok na nekrácenou podporu (ÚP nebude zkoumat, jestli chtěl zaměstnavatel smlouvu prodloužit).

Žádná podmínka "předešlého pracovního poměru
v délce minimálně šesti měsíců" neexistuje.

Pouze pro vznik nové podpůrčí doby po vyčerpání celé podpůrčí doby během předchozí evidence na ÚP (pro vznik nároku na novou podporu v nezaměstnanosti) se vyžaduje získání dalších šesti měsíců důchodového pojištění prací (zaměstnáním) nebo SVČ.

Tato podmínka se nevyžaduje v případě ukončení zaměstnání ze zdravotních důvodů nebo z důvodu závažného porušení povinností zaměstnavatele (např.
pro neplacení mzdy v zákonném termínu).

Další odpovědi:

Stříbrný

Nárok na podporu nevzniká tím, zda chcete nebo nechcete někde zůstat.
Nárok na podporu vzniká za zákonem stanovených podmínek - za poslední dva roky odpracován 1 rok, resp. 1 rok pojištění. A dále podmínka předešlého pr. poměru v délce min. 6 měsíců.
Výše podpory záleží na tom, jak skončí prac. poměr. Pokud skončí na dobu určitou a náleží vám podpora podle předchozího, máte nárok na 65%, 50% a 45%. Pokud skončíte sám bez zákonem stanovených důvodů, náleží vám po celou dobu jen 45%.
Bližší informace na stránkách MPSV.

Diskuze k otázce

Stříbrný

ivzez

@Raibek:

Nesplní-li uchazeč délku důchodového pojištění v posledním zaměstnání,
přihlíží se k dobám pojištění získaným v předešlých zaměstnáních (ev. SVČ). (Doba pojištění se sčítá.)

I po vyčerpání celé podpůrčí doby lze zmíněných šest měsíců pojištění získat ve dvou zaměstnáních, nebo část SVČ a část zaměstnáním.

Jak by k tomu přišli např, sezónní dělníci, zemědělci apod.?

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.