Avatar uživatele
anonym

Nářečí z Ústeckého kraje

Prosím, napište mi některá slova z nářečí, která používali obyvatelé z oblasti Ústecký kraj-
Doplňuji:
No tak středočeská,…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Andělé, Kerberus před 4603 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Česká nářečí se dělí na:

  1. východočeská
  2. jihozápadočeská
  3. českomoravská
  4. středočeská

Ústecko není specifickou nářeční oblastí, ale spíš se zde mluí obecnou češtinu, případně hovorovou. Nebo přistěhovalci přinesli s sebou některé nářeční prvky.

Třeba někdo žijící v této oblastí poradí.
Doplňuji:
Podle učebnice Dialektologie a vlastních vědomostí. Ve Wkipedii není členění zcela vyčerpávající.

Ve středočeském nářečí je málo jevů. Doplním raději východočeské nářečí.

nosejk, vozejk, peršet, Kerkonoše, ležal, slišal, Adna (za Anna), padna (panna), oušem (ovšem), prauda (pravda), viděli sme vojáci, bratoj, mužoj.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Tady je to také rozdělené.Na světě jsem dost dlouho,nějakou tu školu mám také za sebou,ale jihozápadočeské nářečí,čtu poprvé,a je to podle mne pěkný nesmysl.Ale,co je psáno,..... no jak kdy.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1%C­5%99e%C4%8D%C3%AD_%C4%8D­e%C5%A1tiny

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kerberus

Tome, uvádím základní členění nářeční tak, jak je uvádějí jazykovědci. Jen pro zajímavost – jste z jižních Čech. Tedy ve skupině jihozápadočeská se uvádějí specifická nářečí: doudlebské, chodské. Jinak se hláskově liší oblast západních Čech, jižních Čech a nejjižnějších části Čech.

před 4603 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek