quentos

Naproti „škrtnutým sedmičkám“: jak je to s jedničkami?

nejenže je českou anomálií škrtání sedmiček, u jedniček pro změnu píšeme výrazný „bičík“. Ve světě píší jedničku jen jako čárku: zde by argument přeškrtnuté sedmičky pro snadnější odlišení od jedničky neobstál. Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
Alesh

No to je jednoduchá logika. Když budeš psát jedničku jako čárku, pak nepotřebuješ škrtat sedmičku. Pak ale hrozí, že se ale jednička bude plést s I. Ale tam zas je to historické psaní římských číslic I = 1. Čili protože jsme chytrý národ, tak jsme jedničku odlišili od I a následně sedmičku od jedničky. Pak se nám to nemůže matlat. 😉

Další odpovědi
Děda Louda

V písemném projevu starší generace je také možné se setkat s další „kuriozitou“, jíž je jednička s tečkou. Tedy ne za číslicí, nýbrž nad ní, podobně jako u písmene i.