postcd

Napouštění dřeva mastným?

Když napustím dřevo lněným olejem a nebo fermeží, počítám že tys jsou mastné. bude pak možné natřít to samo dřevo nějakou barvou? doporučujete jako cenově výhodné a trvalejší řešení spíše dřevo napustit takto něčím a nebo natírat? děkuji
Doplňuji:
jirkajirka: chci to na dřevěné zábradlí v exteriéru na které přímo prší voda (když prší)

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud dřevo napustíš ferměží, můžeš ho potom natřít fermežovou barvou. Stejné je to s napouštěcím olejem a olejovou barvou.

Další odpovědi
jirkajirka

Musíš napsat kde to dřevo bude ,Jestli venku nebo v domě. Pro každé jiný postup.Nábytek nebo plot ?
Doplňuji:
Na to venkovní zábradlí bude skutečně nejlepší napouštěcí fermež. Buď jen fermež nebo namíchaná 1:1 s jakýmkoliv barevným odstínem Luxolu.Vhodné jsou i různé oleje na ošetřování zahradního nábytku. Fermež musí mít název NAPOUŠTĚCÍ FERMEŽ. Jiná se musí ředit. Výhoda je v jednoduchosti provedení nátěru,možnost kdykoliv přetřít. Barevný nátěr,olejový,fer­mežový,synteti­ka se sice dá použít se základem na napuštěné dřevo fermeží ale vlivem venkovního prostředí barva začne praskat,odlupovat se . Pak musíte pracně nátěr odstraňovat ,brousit a znovu natírat.

mosoj

Správně děláš – dřevo napuštěné fermeží je více odolné hnilobě !! A pro dřevo vystavené povětrnostním podmínkám se to běžně dělá.
Můžeš potom natřít jakýmikoliv barvami které jsou ředěné organickými rozpouštědly. Klidně i syntetikou.

Není vhodné používat barvy ředitelné vodou (akrylové)!!!

anonym

A je to dřevo nějaké kvalitní a nebo pro dané použití spíše nevhodné (smrk)?
A chceš spíše barvu a nebo kresbu dřeva zvýrazňující lak?
😉
Pokud je kvalitní a dobře vybroušené, volil bych jen nějaký olej – např. teakový (ale úplně stačí i obyčejný, jedlý slunečnicový), cca jednou do roka očistit a znovu ošetřit – je to levné, rychlé a velmi trvanlivé řešení, ´drobné nepohodlí´ vyváží krása dřeva.
Pokud je to dřevo spíše nevhodné, natřel bych je lazurou s UV filtrem a nějakým silnovrstvým polyuretanovým lakem. A nebo přímo PU barvou.

badisko

proc to napoustet kdyz si muzes koupit primo olejovou barvu …nebo pokud tam nechces krezbu dreva …tak to natrit kvalitni zakladovkou a pak jen barvou …take je zde moznost koupit primo jako zaklad barvu na krovy ta nasakne do dreva nevpujti vodu a cervotoce ..pak to jen pretrit barvou dle tveho uvazeni…

honza19hk

my máme dřevěný ploty natřený karbolou, je to 15 let a ještě jsme to nenatírali,a ani dřevěný sloupky plotu (pražce) nejsou uhnilý. Řekl bych ale, že na to už pak nic nechytne, určitě ne hned.