Avatar uživatele
anonym

napiste mi nekdo postut pri deleni desetinnych cisel ?

potrebuji presny postut pri deleni dessetinych cisel s carkou..dekuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? chudst před 4593 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
chudst

  1. desetinna carka je pouze v delenci

99,6:3=33,2
Postupujete uplne stejne jako pri normalnim deleni, akorat kdyz se dostanete do mista, kde je desetinna carka, ji opisete i do vysledku a pokracujete v klidu dale.

  1. desetinna carka je v deliteli

99:0,3=990:3=330
Vynasobite jak citatel tak jmenovatel mocninami deseti. Pokud je tam jedna desetinna carka, tak *10. Pokud dve, tak 100. Pokud tri, tak 1000. Atd. Dostanete (z naseho prikladu) cislo 990:3 – coz se da jiz v klidu spocitat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

postup je stejný jako při dělění celých čísel. Jen při sepisování zbytků musíte dávat bacha, kdy „překročíte“ u dělence desetinnou čárku – v tom okamžiku ji musíte napsat i do rodícícho se podílu.

Pokud je desetinným číslem dělitel, musíme JEŠTĚ PŘED SAMOTNÝM AKTEM DĚLENÍ vynásobit dělenec a dělitel stejným číslem, které odpovídá počtu desetinných místza desetinnou čárkou dělitele (tj. pokud jsou za desetinnou čárkou dělitele ještě další dvě číslice, vynásobíme dělenec i dělitel stem, pokud tři, dělenec i dělitel vynásobíme tisícem apod. Důležité je, že daným stejným číslem vynásobíme JAK dělenec, TAK dělitel – v tom případě se výsledek nezmění).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

mně stačí jenom čísla na sportku na jackpot.

hledej.
hledám i já.
Doplňuji:
přesto doplním radou:

vynásob dělence i dělitele takovým mocněncem 10, kde je víc desetinných míst a máš to.
jestli je dělenec desetinné číslo s počtem čísel za desetinou čárkou x, dělitel desetinné číslo s počtem čísel za desetinou čárkou y a x>y, vynásob oba členy 10 na x, jestli y>x, vynásob oba členy 10 na y.

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Stejně jako bez desetinné čárky, ale to musíš umět násobit deseti, posunutím desetinné čárky a občas použít rozum.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek