von

Napajeni zarizeni z AA baterii

Mam elektricky zarizeni ktery normalne napajim ze site a je na nem napsano DC IN 5V@1A, ale potrebuju napajet baterkama v prirode. je rozumny se to pokouset napajet pres 4AA baterie v takovym tom klasickym 4AA drzaku baterii (dobijeci ENELOOP maji 1.2V kazda, nedobijeci 1.5V vsechny okolo 1900mAH az 2000mAH) aniz by to mohlo poskodit zarizeni? na netu sem cetl ze mirne podnapeti by nemelo vadit okolo 10–15% max, prepeti radeji nezkouset. Jak spocitam jak dlouho budou baterky dodavat dostatek stavy? … prosim o univerzalnejsi odpoved, stejnou otazku bych pak chtel aplikovat na 5V/2A napajeny z AA.

Nejlepší odpověď
Mapel

Dobíjecí baterie mají jmenovité napětí 1,2V jak správně uvádíš. Běžně se vyrábí v kapacitě 1900mAH. Tato varianta je správná. Horší je napájená pro 5V/2A. Zařízení bude fungovat max. 50 minut podle stáří baretií. To by znamenalo dostatek náhradních akumulátorů. Bohužel akumulátory, které by utáhly 2A se vyrábějí v napětí 4V což je málo nebo 6V a tam by musel přijít převodník – stabilizátor napětí z 6V na 5V.

Další odpovědi
mosoj

Jak sám říkáš, můžeš dostat napětí buďto rovno násobkům 1,2 V ( NiMH, ) nebo násobků 3,6 V ( Lion, LiFe. Li polymer) či násobků 2 V ( Pb )
U primárních článků násobky 1,5 V. Ty se ale nehodí mají hodně strmou vybíjecí křivku!!
a nejsou stavěny na takovéto proudy !
Osobně bych se nebál jít do napájení 6 V (3× 2V Pb) Aku. Dělají se uzavřené zapouzdřené již výstupem 6 V a rozumnou kapacitou – jsou ale těžké a proti AA NiMh velké. Nevím co je to za zařízení, ale většinou snese přepětí i podpětí.
Lion aku jsou ale náročné na přesnost nabíjení ( nesmí se přebíjet ani hodně vybít).

Pokud by jsi opravdu trval na přesné hodnotě
napětí bylo by třeba vyrobit stabilizátor s zenerovou diodou o napětí 5 V.

Pokud trváš na AA aku tak holt těch 4 × 1,2 ( ony nabité stejně mají na začátku cca 1,35V a napětí také klesá, ale křivka vybíjení je plochá). Pro ty 2 A by jsi musel použít dvě stejné sestavy Aku spojené paralelně aby to alespoň chvilku vydrželo.
Přesto budeš mít chvilku přepětí a později podpětí. Takže požadavek konstantního napětí jenom aku nesplníš.

Ta udaná doba zhruba sedí. Záleží do jakého stavu vybití by jsi šel a jak by jsi poznal že je aku vybitý bez toho aniž by jsi šel na podpětí nebo neměl měření či signalizaci.

Hlada

Čas vybíjení spočítáš tak, že vydělíš kapacitu odebíraným proudem. Vysledek je v hodinách. Je potřeba proud změřit. Je možné, že je to jen údaj o doporučeném zdroji a zařízení takový proud neodebírají nebo ne stále. Aby bylo možné posoudit vliv přepětí, je potřeba vědět, o co jde. Na snížení napětí by stačila dioda, která by se při částečném vybití zkratovávala vypínačem.

von

diky za odpovedi panove, jedna se o hdmi splitter a vaha nemuze prekrocit 0.5kg cca kvuli pouzitelnosti. jakmile se mu neco nelibi neposila signal dal, tak se zvedavy. pocatecnich 1.35*4=5.4V uz je temer 10% pres napeti, je to rozumny zkouset? da se to nejak resit do tech pul kilo? musi to byt nejak zapouzdrene.