Pertolejka

Napadení darovací smlouvy

Dobrý den, prosím o radu. Mý rodiče jsou rozvedeny 15 let, ale vztahy mají relativně dobré.. Otec trpí Parkinsonovou chorobou v pokročilém stádiu. Vlastní chatu kterou po tři roky spravuji já s maminkou, která tam jezdí každý víkend. Otec i přes to, že je to jeho majetkem, na údržbě se nějak finančně nepodílí a ani o ni nejeví zájem. Letos v červenci chatu s celým příslušenstvím i pozemkem daroval synovi mého bratra (mému synovci)bez jakéhokoli uvědomění mého či maminky., Synovec nikdy na chate nebyl a ani se o její provoz nezajímá a nestará. S maminkou jsme do o potřebných oprav vložili nemalou částku peněz. Nabívám dojmu, že bratr využil otcovi nemoci a podvodně si tento dar vymohl , bez ohledu na maminku která tam tráví pracovně víkend co víkend. S bratrem i otcem já nemám dobré vztahy. Prosim jestli je možné nějak tento dar napadnout, aby maminka nepřišla o vložené investice a současně i možnosti přístupu na chatu a mohla jí i nadále využívat. Děkuji za dopověď

Nejlepší odpověď
anonym

podílení se na údržbě lze doložit účty, případně svědky na chatě, sousedé na chatě. Jinak s tím asi nic neuděláte. Rozvedení a chata je jeho, takže s ní může nakládat podle sebe jak chce.

Další odpovědi
Alesh

Tady asi jedině porada s dobrým právníkem. Ale i tak to bude jistě „ořech“. Jestli je otec „mimo“ ale je svéprávný, pak nepochybně může se svým majetkem nakládat prakticky dle libosti. Jestli byla chata jen jeho a matka ani nikdo jiný na ní neměl opci, pak budete mít asi smolíka. Ale můj názor je názor laika. Já bych se každopádně obrátil na právníka, myslím, že alespoň část byste v případném sporu mohli urvat.

BENYTA

I když je váš otec stále svéprávný,nechte si udělat posudek o jeho zdravotním stavu, a u soudu napadněte darovací smlouvu pro neplatnost.

ivzez

Rodiče jsou rozvedení, chata patří otci a je jen projevem jeho dobré vůle, že Vás i Vaši matku nechával chatu dále využívat.

Každý má právo nakládat se svým majetkem, jak uzná za vhodné. Rozhodl-li se Váš otec darovat chatu svého synovci, měli byste najít tolik soudnosti, abyste jeho rozhodnutí akceptovali.

Peníze a práci vložené do oprav vnímám jako určitou oplátku (místo nájemného, které byste byli měli otci za využívání chaty platit).

Jsou-li investice výrazně vyšší, než by odpovídalo nájmu, doporučila bych dohodnout se s bývalým majitelem – otcem a předložit mu kopie účtů (originály si pro jistotu ponechte).

Poznámka:
Matka nemá po rozvodu od otce na nic nárok, majetek se vypořádal při rozvodu (nebo do 3 let po rozvodu).

Napadení darovací smlouvy může věst k tomu, že otec závětí sníží Váš podíl na dědictví, případně Vás může i vydědit.

Otec je svéprávný a není povinen se podřizovat žádnému lékařskému posudku. Nebo jej snad chcete zbavit svéprávnosti? To se Vám zpětně s největší pravděpodobností nepodaří.

___
Nezřídil-li otec k darované chatě věcné břemeno, a chce-li matka nadále chatu využívat, měla by se podle mne dohodnout s jejím novým majitelem, za jakých podmínek by to bylo možné.