ptáč

Naleznu-li kámen, jak poznám, že jde o meteorit?

Nejlepší odpověď
gecco

Přesně (s jistotou) jedině chemickou analýzou…
😉

Další odpovědi
Emefej

Jako laik to nepoznáš, jedině v laboratoři.

luky.1986

Každej šutr co najdeš vem do planetaria, porad se a pak ho dej na analyzu:-) 🙂

Zbynas

Meteorit může poznat někdy i laik. Meterity se dělí na na Chondrity a Siderity, může to poznat i laik, ale ve výsledku to samozřejmě potvrdí chemický rozbor.

Chondrit je kámen z křemíku, jenž když rozřízneš, nalezneš v jeho jádru takové pecky, jež by měly být zkorodované (jsou z olivínu a peryxenu)

Méně častým metoirtem je Siderit, skládá se z železa a niklu, tudíž při průletu atmosférou většinou shoří (což může i Chondrit, ale ten musí být výrazně menší).

Pokud tedy nalezneš šutry tohoto složení, můžeš je vzít na analýzu. Ostatní balvany pochází ze Země, z dob, kdy ještě naše planeta neměla atmosféru.

anonym

Pokud ti z nebe nespadne přímo na hlavu, těžko to jako laik poznáš. … žádné obecné a dostatečně spolehlivé kritérium, na základě kterého lze rozhodnout o vesmírném původu podezřelého kusu horniny, totiž neexistuje.....

Zdroj: http://www.ian­.cz/detart_fr­.php?id=578