Jak to je doopravdy s cenou při nakupování telefonu z Číny/eBbay?

Ahoj, mám takový dotaz. Hodně jsem slyšel, že nakoupením mobilního telefonu z Číny můžete ušetřit až tisíce korun. Tak jsem se rozhodl, že bych nový mobil taky už potřeboval a proč neušetřit pár tisíc a neobjednat si to z Číny? Našel jsem si krásný mobil od firmy Xiaomi na eBay z Číny. Cenovka na eBay je 3700 kč a u nás 5100 kč. To už stojí za to. Ale pak jsem si zjsitil pár dalších informací a taky to, že musím zapaltit 21% DPH, takže z částky 3700 kč to je už 4500 kč. Dále jsem zjistil, že si Česká pošta za tyto služby taky něco účtuje (i když je na eBay napsáno ,,Free shipping") a to by mě stálo dalších 300 kč. Už jsme na částce 4800 kč. Pořád bych ušetřil 300 kč, ale to už raději koupím z Česka a popřípadě nebudu mít problém s reklamací. Je to opravdu tak, jak jsem napsal, nebo nějak jinak, že opravdu ušetřím víc peněz? A jestli to tak je, tak proč se všude píše:,,Kupte mobily z Číny, ušetříte"?

Odpovědi:

Zlatý

Na Ebay napísali pravdu, "bezplatná doprava loďou", ale ani Číňania nemôžu hovoriť Českej pošte do ich cien a štátu do jeho zákonov...
Česká pošta si účtuje suchozemskú dopravu v Europe, nebolo by tak, pokiaľ by ste si zásielku vyzdvihli v prístave u dodávateľa. A prípadné clo a DPH, je už v zmysle zákonov ČR.
Neplatili by ste kyby hodnota zásielky bola nižšia než je minimálne suma pre stanovenie DPH (ktoré sa určuje u takýchto zásielok podľa domácich t.j. českých obchodných cien podobných zariadení)

Zaplatíte clo a DPH, i tak se to "vyplatí", ale co bych viděl jako mnohem horší je problém s reklamací - mám osobní zkušenost. Zboží je obvykle mizerné kvality, bohužel. A podmínky pro reklamace jsou naprosto jiné jako u nás, záleží na obchodu/prodejci jaké má podmínky (doporučuju pročíst před nákupem ať předejdete zklamání). Rozhodně nelze počítat s dvouletou zárukou. Maximum bývá roční a to ještě bývá tak, že náklady na zaslání nefunkčního výrobku (a poslání nového) si hradíte sami (často vám novou věc pošlou drahou službou za stovky kč), případně si uhradíte opravu a prodejce ji na základě dokladů někdy (na základě svého zhodnocení) proplatí ale pouze formou kreditu na další nákup. Za mě můžu říct, že nákup z Číny je vhodný na drobnosti typu žárovka, SD karta. Ale nákup dražší elektroniky je problém...

Stříbrný

Ještě nikdy jsem nedoplácel ČP poštovné a to mám "na kontě" i dražší kousky jako mobil a tablety. Pokud však zboží spadne do celního řízení, pak si pošta účtuje poplatek za zastupování adresáta v celním řízení (služby celního deklaranta) a jedná se o (pokud si dobře pamatuji) 190 korun. Pro zajímavost podobné je to u DHL, jen poplatek není za službu cel. dek., ale za zapůjčení peněz adresátovi, protože DHL ihned po uzavření řízení platí celníkům clo/Dph a pak to dovybere na adresátovi při doručení, což dělá ČP stejně, ale poplatek je za něco jiného, u toho DHL je to ale 490 korun. Se vším ostatním kolem záruky atd. lze jen souhlasit.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Nakupování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Nakupování

Zlatý Drap 415
Zlatý gecco 273
Zlatý hanulka11 271
Zlatý marci1 263
Zlatý mosoj 238
Zlatý briketka10 148
Zlatý annas 143
Zlatý ReHu 132
Zlatý iceT 109
Zlatý quentos 108

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.