ORION_

Jak to je doopravdy s cenou při nakupování telefonu z Číny/eBbay?

Ahoj, mám takový dotaz. Hodně jsem slyšel, že nakoupením mobilního telefonu z Číny můžete ušetřit až tisíce korun. Tak jsem se rozhodl, že bych nový mobil taky už potřeboval a proč neušetřit pár tisíc a neobjednat si to z Číny? Našel jsem si krásný mobil od firmy Xiaomi na eBay z Číny. Cenovka na eBay je 3700 kč a u nás 5100 kč. To už stojí za to. Ale pak jsem si zjsitil pár dalších informací a taky to, že musím zapaltit 21% DPH, takže z částky 3700 kč to je už 4500 kč. Dále jsem zjistil, že si Česká pošta za tyto služby taky něco účtuje (i když je na eBay napsáno ,,Free shipping") a to by mě stálo dalších 300 kč. Už jsme na částce 4800 kč. Pořád bych ušetřil 300 kč, ale to už raději koupím z Česka a popřípadě nebudu mít problém s reklamací. Je to opravdu tak, jak jsem napsal, nebo nějak jinak, že opravdu ušetřím víc peněz? A jestli to tak je, tak proč se všude píše:,,Kupte mobily z Číny, ušetříte"?

Odpovědi
led

Na Ebay napísali pravdu, „bezplatná doprava loďou“, ale ani Číňania nemôžu hovoriť Českej pošte do ich cien a štátu do jeho zákonov…
Česká pošta si účtuje suchozemskú dopravu v Europe, nebolo by tak, pokiaľ by ste si zásielku vyzdvihli v prístave u dodávateľa. A prípadné clo a DPH, je už v zmysle zákonov ČR.
Neplatili by ste kyby hodnota zásielky bola nižšia než je minimálne suma pre stanovenie DPH (ktoré sa určuje u takýchto zásielok podľa domácich t.j. českých obchodných cien podobných zariadení)

jan.kadraba

Zaplatíte clo a DPH, i tak se to „vyplatí“, ale co bych viděl jako mnohem horší je problém s reklamací – mám osobní zkušenost. Zboží je obvykle mizerné kvality, bohužel. A podmínky pro reklamace jsou naprosto jiné jako u nás, záleží na obchodu/prodejci jaké má podmínky (doporučuju pročíst před nákupem ať předejdete zklamání). Rozhodně nelze počítat s dvouletou zárukou. Maximum bývá roční a to ještě bývá tak, že náklady na zaslání nefunkčního výrobku (a poslání nového) si hradíte sami (často vám novou věc pošlou drahou službou za stovky kč), případně si uhradíte opravu a prodejce ji na základě dokladů někdy (na základě svého zhodnocení) proplatí ale pouze formou kreditu na další nákup. Za mě můžu říct, že nákup z Číny je vhodný na drobnosti typu žárovka, SD karta. Ale nákup dražší elektroniky je problém…

cochee

Ještě nikdy jsem nedoplácel ČP poštovné a to mám „na kontě“ i dražší kousky jako mobil a tablety. Pokud však zboží spadne do celního řízení, pak si pošta účtuje poplatek za zastupování adresáta v celním řízení (služby celního deklaranta) a jedná se o (pokud si dobře pamatuji) 190 korun. Pro zajímavost podobné je to u DHL, jen poplatek není za službu cel. dek., ale za zapůjčení peněz adresátovi, protože DHL ihned po uzavření řízení platí celníkům clo/Dph a pak to dovybere na adresátovi při doručení, což dělá ČP stejně, ale poplatek je za něco jiného, u toho DHL je to ale 490 korun. Se vším ostatním kolem záruky atd. lze jen souhlasit.