anomalis

Nákup zboží do 5000Kč s nebo bez dph?

Dobrý den. Jsem přihlášen k platbě daně. Až do včerejška jsem od jednoho svého dodavatele nakupoval zboží vždy bez dph. Na výši částky, kterou jsem platil, nezáleželo. Včera jsem se dozvěděl, že bez dph budu moci nakoupit jen zboží od 5000Kč výše. Do této částky musím zboží nakoupit včetně dph. Majitel firmy mi sdělil, že je to nové pravidlo, a to od 1. 8. 2013. Nemohu toto pravidlo nikde najít. Mohu poprosit o objasnění? Jsem německý podnikatel, nakupuji náhradní díly za účelem dalšího prodeje, ale i pro svou vlastní potřebu. Velice děkuji. Frank

Odpovědi
Jambalaya

Franku, nenapsal jste sice, zda se jedná o nákup zboží z tuzemska či z EU, ale ať tak či tak, podobnou hranici zákon o DPH nezná, alespoň jsem jí zatím nepostřehla.
Tento nesmysl spadá do kategorie „Jedna paní povídala“, řekla bych, že váš dodavatel chce, abyste činil objednávky vyšší než 5.000,–. Není vůbec podstatné, zda vy jste plátce DPH a za jakým účelem zboží nakupujete.

http://ec.euro­pa.eu/taxation_cus­toms/vies/viesho­me.do?selected­Language=EN Na této adrese si ověřte podle DIČ, zda je váš dodavatel plátcem DPH či nikoli. Pokud je DIČ platné, nepřipadá v úvahu, že by cokoliv prodával bez DPH!