Sormon

Nájemník bytu s vypršenou smlouvou zaplatil jeden měsíc po smlouvě a další už ne. Jak postupovat?

Nájemník bytu, kterému vypršela smlouva (na dobu určitou) po vypršení bydlel v bytě ještě dva a půl měsíce. První měsíc normálně nájem zaplatil druhý však ne. Měl jsem za to, že se smlouva automaticky prodlužuje, ale nyní jsem zjistil, že tomu tak není. Máme nějaký nárok podle zákona na tento nájem? Popřípadě na jaké zákony se odvolávat? Předem děkuji.
Doplňuji:
Jelikož nejsem přímo pronajímatel, tak kauce právě zaplacená není. Ve smlouvě je uvedeno i penále za každý den zpoždění a nájemník skoro vždy měl zpoždění, lze toto zpětně vymáhat nebo je to promlčené?

Nejlepší odpověď
WeeBear

Se zákony Ti moc neporadím, takže jedině laicky.

Avšak pravděpodobně zaplatil kauci, která se běžně platí ve výši 1–3 nájmů, neudává se jen kvůli případnému poškození bytu, ale i kvůli tomu, že nájemník má po skončení smlouvy možnost bydlet ještě tři měsíce v bytě, než si najde jiný, buď si to zaplatí sám, nebo když jsou problémy a po skončení smlouvy neplatí, tak se to strhává z kauce.

Pokud se obrátíš na příslušný úřad (snad Ti tu poradí někdo trochu lépe, než já) hned, co se nájemník nechce vysstěhovat, tak proces, při kterém dochází k vystěhování nájemníka také trvá 2–3 měsíce..

Další odpovědi
Michal Kole

Když nemáte smlouvu tak můžete mít problém i vy, že máte v domě nepřihlášené osoby.

Asi bych zkusil občanský zákoník prolistovat

justis

Oprávněná osoba může podat žalobu na zaplacení z titulu bezdůvodného obohacení – a to ve výši částky nájmu, který odpovídá době užívání bytu bez právního důvodu.

Podle rozhodnutí NS z tohoto roku může pronajímatel žádat po nájemci při déle trvajícím (+5 dní) prodlení pouze poplatek z prodlení. Výše poplatku z prodlení činí 2,5 promile dlužné částky za každý den prodlení, nejméně však 25 Kč za každý i započatý měsíc prodlení.