ales12

Nevíte, jak funguje nájemní smlouva, když mám trvalé bydliště jinde?

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jak funguje nájemní smlouva. Mám trvalé bydliště u rodičů a chci ho tam zatím mít. Pracuju v jiném měště a chci jít do podnájmu s přítelkyní, kde bude nájemní smlouva. Je pak povinnost, když se smlouva napíše na někoho z nás, mít trvalé bydliště v to bytě, kde budeme bydlet? Neno můžeme mít nájemní smlouvu, bydlet tam ale mít trvalé bydliště oba tam, kde máme aktuálně teď? Díky

DOPLŇUJI: Je to pronájem. Podle odpovědí jsem asi usoudil, že to je naopak, že je spíš problém získat trvalé bydliště.

To co chci je, abych jen podepsal nájemní smlouvu, abychom měli byt v pronájmu ale měl trvalé bydliště, tam kde mám a nemusel nikde lítat po úřadech a měnit adresu na občance atd. Chápu správně, že tohle je normální? Jako, že mám nájemní smlouvu, budeme mít byt, ale nic se pro nás nemění, jen kdyby jsme chtěli?

Původní neotázka
Nájemní smlouva + trvalé bydliště jinde

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano, je možné uzavřít nájemní nebo podnájemní smlouvu,
bydlet v „novém“ bytě a k trvalému pobytu zůstat přihlášen u rodičů.

Keplerovi se pořád plete majitel bytu s nájemcem/ná­jemníkem.

O nájemce/nájemníka by šlo jenom v případě podnájmu,
v případě přímého nájmu jednáte přímo s majitelem.

V případě podnájmu je ke zřízení trvalého pobytu
potřebný souhlas majitele bytu, nikoliv nájemce bytu.

Např. majitelem družstevního bytu je bytové družstvo (BD).
Nájemce družestevního bytu a člen BD v jedné osobě potřebuje
před uzavřením podnájemní smlouvy souhlas BD.

Pokud se podnájemník nastěhuje a bude chtít zřídit trvalý pobyt,
může tak učinit pouze v případě, že s tím bude souhlasit BD.

[Snad je to srozumitelné.]

Další odpovědi
johana 56

Trvale přihlášeni můžete zůstat u rodičů. Pro zjednodušení přijímání poštovních zásilek stačí nahlásit adresu bytu, který si pronajmete jako korespondenční.

cukrar

Osobně píšu nájemní smlouvu s trvalým pobytem dle občanky. Pokud nechce změnu trvalého pobytu, nic to nemění na nájemním vztahu. Jen upozorním, že pokud nemá trvalý pobyt, klidně se může stát, že pro něj nezbyde místo v popelnici na odpad.
Ale vše lze vyřešil.

Kepler

Koukni do historie, to se tu už taky řešilo víckrát. Tak chceš do podnájmu, nebo do nájmu? To je rozdíl. Majitel bytu, tedy nájemce, téměř nikdy nesouhlasí abys měl u něj trvalý pobyt (ne bydliště). Sám chceš, aby ti trvalý pobyt zůstal zachován u rodičů. Nějak nerozumím o co ti jde. U pošty, u zaměstnavatele, u institucí můžeš nahlásit novou doručovací adresu.

Dochy

Ales: Máte smlouvu přímo s vlastníkem bytu? Pokud ano pak je čistě na vás zda si trvalý pobyt změníte či ne.

Mluví se o nějakém zákonu či nařízení že by měla být povinnost hlásit pobyt v místě kde se převážně zdržujete, ale pokud vím, zatím to neplatí a ještě nějaký čas nebude (pokud vůbec někdy)

Dochy

Kepler: Nájemce=nájemník v české terminologii. Vlastník bytu nemá žádnou možnost kecat do toho zda si řádný nájemník u něj nahlásí trvalý pobyt či ne.

Kepler

Omlouvám se, mám v tom hokej. Místo nájemce má být pronajímatel.