rs86

Nájemní smlouva jen na 3 měsíce?

Právě se chystám nastěhovat do nového pronájmu a smlouvu, kterou mi majitel dal (zatím jsem ji nepodepsala) je na 3 měcíce. Nikdy jsem se s tím nesetkala, vždy jsem měla smlouvu minimálně na rok či dokonce na dobu neurčitou. Nevím, co si o smlouvě na 3 měsíce mám myslet. Navíc ve smlouvě nic o případném prodloužení smlouvy není. Ani tam vlastně není nic o výpovědní lhůtě. Ve článku o době nájmu jsou jen dva odstavce o tom, jak když nebudu platit, jak mě může vyhodit atd. Majitel také bude chtít kauci 10.000,–Kč a o kauci ve smlouvě není ani čárka. Mohu znát vaše názory? Co si o tom myslíte? Děkuji
Doplňuji:
Mé reakce na vaše komentáře jsou v diskuzi

Nejlepší odpověď
hanulka11

A ty na to přistoupíš …to bych se tedy nenastěhovala a kam půjdeš za 3 měsíce????Jen ti radím najdi si něco „normálního“ .

Další odpovědi
hanny 2

Majitel má asi špatné zkušenosti s předchozími nájemníky,proto je opatrný.Pokud se budeš chovat slušně/platit nájem v domluveném termínu apod./,tak smlouvu pravděpodobně prodlouží.Výpovědní lhůta ve smlouvě být nemusí,pokud je na dobu určitou a kauce je normální postup,platí se dvojnásobek měsíčního nájmu – ale mělo by to být ve smlouvě!To je pojistka pro případné škody na jeho majetku způsobené tebou nebo neplacení nájmu.
Ale na to prodloužení se ho rovnou zeptej!

myšpulín

Nájemní smlouvu na 3 měsíce bych určitě nepodepsala. Co když je majitel s někým domluvený, že za ty 3 měsíce mu byt pronajme a potřebuje právě někoho na tuto krátkou dobu? Kor když není ani zmíněno o výpovědní lhůtě, to si za 3 měsíce vezmete tašky a půjdete „bydlet pod most“ nebo jak si to ten majitel představuje? V každém případě, jestli máte kde teď bydlet a ještě Vám to situace umožní, tak tuto smlouvu nepodepisujte a poohlédněte se po něčem jiném a normálním. Držím palce!!!

martyuno

Přidám se k ostatním co Vám odpovídali,sou­hlasím s nimi a Vy ve vlastním zájmu smlouvu tohoto znění raději nepodepisujte­.Nechte si tam doplnit po dohodě s pronajímatelem např.možnost prodloužení smlouvy,zahrňte do smlouvy i onu kauci 10 000,–,uvidíte jak se na to bude vlastník bytu tvářit,z jeho reakcí poznáte co s Vámi má za lubem,jestli mu máte jen na 3 měsíce pokrýt nájem než si tam dosadí předem nasmlouvaného podnájemníka nebo je to jen neznalost se sepisováním smluv a po vzájemné dohodě najdete společnou řeč…:-) Hodně štěstí

rs86

myšpulín: toť otázka, zda je s někým domluvený, že si ho tam za 3 měsíce nastěhuje…

Teď se musím z bytu do konce listpadu odstěhovat. Ne, že bych tomuto bytnému nezaplatila, ale vyskytly se nám tu myši a já už tu nechci být ani minutu! Mám malé dítě, myši nám lítají i po posteli, v postýlce malé jsou maší výkaly…! Hrůza a děs! A tady jsem nájem na další měsíc samozřejmě nezaplatila ( po dohodě s bytným), kličkovat tu mezi pastičkami opravdu dál nechci.

S novým bytným komunikuji po mailu, takže jsem mu samozřejmě napsala, že bych smlouvu ráda na rok či nejlépe na dobu neurčitou.

V pár pronájmech jsem už byla, ale všude byla smlouva minimálně na roks možností prodloužení, proto mě ty 3 měsíce tady fakt zaskočily…

rs86

hanulka11: já bych se tam nastěhovala ráda, ale po přečtení smlouvy tedy nevím… Ty 3 měsíce mi právě přijdou dost málo. Mám malou dceru a po 3 měsících se rozhodně stěhovat nechci..

hanny2: Když se to tak vezme, tak špatné zkušenosti s přechozími nájemníky se vůbec na době trvání mé smlouvy odrazit nemusí. Špatné zkušenost (neplacení) si majitel může ošéfovat výpovědí či tou kaucí, kterou si nechá. Vím, že kauce je dnes normální, spíš mi jde o to, že bych ji pak ráda taky ještě někdy viděla (aby toto bylo ve smlouvě nějak ošetřené, že mám na ni nárok, pokud samozřejmě nebudu dlužit na nájmu nebo tam něco nezničím).
„tak smlouvu pravděpodobně prodlouží“ – ale taky nemusí. Toto by dle mého ve smlouvě také mělo být, že za splnění určitých podmínek se smlouva prdlouží. Bohužel to tam ale není.

Nerada bych za 3 měsíce byla bez bytu a bez kauce…

hanulka11

já bych rozhodně na takové jednání nepřistoupila , najdi si opravdu něco jiného

rs86

hanulko, hledám už pár týdnů a tohle byl první byt, který byl volné a za dobré peníze… teď je nějak hrozně málo bytů ☹

hanny 2

S tím ale nic nenaděláš!Diktuje si podmínky ON!Ono ještě není pravidlem,že pokud to bude ve smlouvě napsané,že to bude splněno – i to se stává.Pak bys mohla podat třeba trestní oznámení,ale při rychlosti našich soudů…Pokud to ale na tebe nepůsobí dobře,najdi si raději něco jiného!

rs86

Hanny, ne, že by to na mě nepůsobilo (no ,to taky), ale spíš mě to zaskočilo. Ano, podmínky si diktuje on, ale většina pronajímatelů asi nebude chtít 4× do roka psát dodatek – prodloužení ke smlouvě. Co jsem slyšela, tak tenhle bytný je pacovně vytížený…

Ráda bych si našla něco jiného, ale v lé lokatitě (lokalitách), kde sháním momentálně nic není. Už takhle jsem přistoupila na kauci 10000,– (což je o trochu víc než nájem samotný), ikdyž se mi to před Vánoci absolutně nehodí.

hanny 2

Tak ať řekne narovinu jak to myslí,třeba mu jen křivdíme.Napsat dodatek ke smlouvě není až tak časově náročné,já jsem taky pracovně dost vytížená a dodatky ke smlouvám na pronájmy nebyt.prostor,které pronajímám,píšu čas od času taky a není to zas až takový problém.Tak držím palečky,ať máte s malou kde bydlet!

rs86

Jo, jednání narovinu mám ráda a očekávám to i od druhých. Uvidím, co mi na můj mail, ohledně délky pronájmu, napíše.

Vím, že napsat dodatek není časově nijak náročné, ale proč psát 4× do roka dodatky, když může rovnou smlouvu dát na rok.. No, uvidím. Díky za podporu!