Najde-li se v elektronice tzv. kurvítko a vyndá se ven, tak se přijde o záruku, i když tam ta součástka nemá co dělat?

Nejlepší odpověď
Hykam

Žádná kurvítka neexistují, pouze se vše vyrábí tak, aby to vydrželo min. záruční dobu, to znamená, že se použijí levnější materiály, které se dříve unavý.
Vše se odvíjí od ceny, pokud si koupíte kvalitnější výrobek, ve valné většině zaplatíte i vyšší cenu.
Dnes nemá cenu vyrábět elektroniku s co nejdelší životností, protože vývoj jde tak rychle dopředu, že po skončení záruky je to stejně zastaralé. Pokud by se vyrábělo tak, aby výrobky vydržely co nejdéle, zbrzdil by se vývoj a i ekonomika.
Nezapomeňte, že žijem v konzumní společnosti, všeho je nadbytek a je potřeba vyrábět další a další…

Další odpovědi
Klaproth

Nic takového neexistuje. Levné výrobky se rozbijí i bez kurvítka. U primitivních výrobků typu kulma, by sofistikované kurvítko bylo dražší, než samotný přístroj.

Dochy

Klaproth: To byste se divil… Kurvítko může mít podobu i hliníkového nýtku v místě kde by nebylo od věci dát ocelový šroubek…

dubraro

Já bych s Klaprothem souhlasil. Vymyslet kurvítko, které by způsobilo nefunkčnost po určitém čase, bez ohledu např. na intenzitu používání, by nebylo snadné. Kromě toho např. ve Francii jsou takové prvky zakázané zákonem.

Dochy

Nikdo nepoužívá přímo „kurvítko“ (nebo alespoň skoro nikdo), nicméméně návrh zařízení se dá udělat tak aby životnost byla poměrně daná. Ne že by tam dal někdo úmyslně špatný díl. Jen použijí díl z takového materiálu, že vydrží právě jen o něco víc než zvolenou dobu běžného užívání. Tuším že jedním z průkopníků byl Ford, který po návrhu nového vozu nařídil vyrobit prototyp a najezdit s ním nějaké trasy… Pak rozebrat do šroubku a pokud nějaký díl po té zátěži stále vypadal hodně dobře, byl zvolen levnější, přiměřeně slabší.

Stejně tak jak píšu o tom nýtku: To není jednoznačně kurvítko. On tam má svou funkci. Drží výrobek pohromadě. Jen nevydrží tak dlouho jako šroubek, který je o 10 hal. dražší.

Další případ kurvítka a tentokrát poměrně známý: čip v inkoustových zásobnících tiskáren. CANON tuto techniku převzal od HP, přestože měl funkční optickou detekci stavu inkoustu v zásobníku. Měl jsem CANON S400, kde to bylo bez problému a bez čipu. Další moje tiskárna byla Canon iP4200. Sice jak tiskárna tak zásobníky byli po HW stránce schopné optické detekce, zásobníky už byli vybaveny čipem a tiskárna si brala info z čipu. Pokud někdo doplnil, nebo použil neoriginální zásobník, tiskárna protestovala a dovolila tisk jen pokud uživatel nevratně odmítl sledování hladiny inkoustu. To už si tiskárna pamatovala na vždy, inkoust přestala hlídat, přestože k tomu měla prostředky, pokud se někdo pokusil tiskárnu reklamovat, technik samozřejmě zjistil, že někdo čipy obešel.

Nedávno měl HP aférku: Po aktualizaci ovladačů tiskárna odmítla tisknou s neoriginálním (i když očipovaným) zásobníkem. Po vlně protestů zákazníků se to HP pokusilo zahrát do autu a nakonec uvolnili další aktualizaci, která chování vrátila.

Před 3 lety se nám vyklondalo ložisko u pračky. 2 roky a týden po koupi. Při pokusu nechat to opravit (trivka – výměna ložiska které je víceméně spotřební materiál) jsme se dozvěděli že současná technologie, kdy je ložisko zalisované či zalité do plastové vany výměnu prakticky neumožňuje (resp. výměna není rentabilní kvůli nutnosti celou vanu rozřezat a zas slepit).

U další pračky nám po 25 měsících vyhořelo topné těleso (naštěstí jsme měli prodlouženou záruku na 5 let)

Pračka v ceně kolem 10000 podle mně není zas takový spotřební materiál abych ji hned po záruce šel vyhodit a šel si koupit novou. V podnájmu, kde jsem byl cca před 10 lety měl majitel pračku (automatickou) někdy z sedmdesátých let. Funkční. Vnější plasty byli steřelé a začínaly se rozpadat. Nerezový buben stále krásně čistý. Za asi 6 let co jsem tam byl se objevil jeden problém: přetrhl se řemen od motoru. Ten jsem asi za 150,– koupil a vyměnil.