hubickova

Nahřívání elektrického bojleru

Mám 80-ti litrový elektrický bojler Tatramat asi 9 let.Vždycky,když nahříval teplou vodu,z malého vývodu vždy odkapávala trocha vody.Poslední dobou sice bojler bez problémů nahřívá,ale voda neodkapává.Co s tím?Nemůže se něco stát.Nový bojler mám v plánu určitě koupit,protože si myslím,že tělěso i vnitřek bude zanesený vodním kamenem,vidím to podle varné konvice.Jen ten nákup odkládám až na leden-finance nejsou.Tak mám strach,jestli se něco nemůže stát,když ta voda nekape.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Ten malý vývod je přetlakový ventil boileru, který slouží k vyrovnání tlaku. Pokud z něj voda neodkapává, není to závada, ale nejspíš se voda ohřívá na nižší stupeň a k přetlaku nedochází. Víc si o tom můžeš přečíst tady :
http://search­.seznam.cz/?q=p%C5%­99etlakov%C3%BD+ven­til+boileru&aq=&oq=&s­ourceid=szn-HP&thru=
Doplňuji:
U některých boilerů je funkce pojistného ventilu trochu jiná a při pootočení z něj voda vytékat nemusí – na př. AEG komfort.

Další odpovědi
mosoj

Velmi pozorný a správný postřeh.
Ten malý vývod je vyveden ze zpětné klapky a pojistného ventulu ( tento oný tam musí !!! být). Na pojistném ventilu je na vrchní straně knoflík . Otočte s ním, o čtvrt otáčky, měla by začít vytékat voda trvale, pak to zase vraťte zpět. Pokud voda vytékat nebude nebo knoflíkem nejde pootočit, musí !! následovat ihned !! výměna tohoto ventilu. Tato kontrolní činnost by měla být prováděna stále alespoň 2 x za rok.

elektrikář

Druhá možnost že je bezpečnostní ventil zanešený usazeninami. Pro jistotu se má ventil párkrát za rok vyzkoušet otočením vačky.

briketka10

myslím, že je to tak, jak píše SŮWA, já mám bojler Dražice 50l ohřívám vodu na vysoký stupeň a z hadičky (kterou mám u ventilu) mi voda odkapává, sestra má Ariston 50l ohřívá na nízký a nic jí nekape..
nezáleží tedy na druhu bojleru, ale na tom, jak se ohřívá voda..

Hlada

Přestala fungovat zpětná klapka. Nejde o nic vážného, s vlastním bojlerem to nemá nic společného. Otočte několikrát knoflíkem na přetlakovém ventilu, jak píše mosoj. Ventily ze SAM Myjava umožňovaly točení dokola. Po půl otáčce přeskočil a zase těsnil. Rázem se zpravidla také uvolnila zpětná klapka. Ta je tam z toho důvodu, aby v případě vypuštění vody z vodovodu se teplá voda nenasála zpátky do potrubí.