Avatar uživatele
anonym

Nahrazení slova

Dobrý den, píšu knihu a v textu se mi stále objevuje slovní spojení začínat + sloveso. Nemůžu přijít na to, jak toto spojení nahradit. Např. Začala jsem se smát, začala jsem mít strach, začalo se mi zdát, apod. Potřebovala bych nějaké nápady. Poradite? Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5210 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Dopíši Vám ještě synonyma ke slovesu začít, jak jste se zmínila v dodatku. Samozřejmě že ne všechna budou třeba zapadat do kontextu. Ale myšlenku lze vyjádřit jinak než pomocí slovesa začít – hlasitý smích mu vehnal slzy do očí, jako ve snu se zjevil…, od strachu se mně sevřelo srdce, časem pochopila, že xy předstírá atd. V tomto směru souhlasím s názorem, který vyslovila Nuk-Nuk.

  1. zahájit, pustit se do něčeho, dát se do něčeho, započít, ujmout se čeho. Opak – ukončit, skončit, dokončit.
  2. začít (se): nastat (zima), přijít, nadejít, vypuknout. Opak – skončit (se), uplynout, přestat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

dala jsem se do smíchu… rozesmála jsem se … ovládl mě strach… zazdálo se mi…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
standa

Napadly mě tyto kravinky:

…a pak jsem se smála
…řekl vtip a já se smála jako
…a od té chvíle jsem se smála

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

rozesmála jsem se
přepadl mě strach
zdálo se mi…, přišlo mi (záleží na kontextu).

Opatrně s tímto anglikanismem. Čeština je na infinitivy poněkud citlivá a je-li jich mnoho, zní kostrbatě. Má ale mnoho prostředků, jak se infinitivu vyhnout. To slovíčko „začít, začínat“ lze v mnoha případech úplně vynechat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
DV

nebudu vam radit slovni spojeni, to uz vam poradili kolegove, spis by stalo za uvahu, zda mate dostatecnou slovni zasobu. I s minimalni slovni zasobou muzete napsat knihu, pravdou je, ze to bude tragedie. Me doporuceni zni. Odlozte tvorbu knihy a zacnete cist beletrii, velmi rychle ziskate slovni zasobu a zatim si sve napady na knihy piste v hrubych narysech, at o napady neprijdete …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
prinse

Dobrý den, děkuji za vaše nápady, některé budu moci použít. Ty příklady, co tam byly uvedené, byly jen pro představu – to, co mě napadlo jako první, když jsem psala tuto otázku. Samozřejmě, že vím, jak nahradit začala jsem se smát.
Horší je to se slovy: začal hledat; smál se, až mu začaly téct slzy; po čase začala předstírat… Prostě potřebuju synonymum ke slovu začít, začínat.
A nejde o to, že bych neměla bohatou slovní zásobu. Spíš, že je ta kniha psána celkem složitě a pokud bych tam nenapsala, že zrovna v tom okamžiku se ty věci začaly dít, byla by mnohem nepřehlednější.
Ještě jednou díky :)

PS: Nuk Nuk, Annas – Děkuju, přesně tohle jsem potřebovala :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fortin

Kolik zaplatím za knihu když potřebujete nápad?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kusovka

kdy vyjde a jak se bude jmenovat?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek