Ludvik

Náhrada škody

Dobrý den,
prosím vás,měl bych tímto otázku.Zaměstna­vatel (rakouská spediční firma ),po mě žádá a chce soudní cestou vymáhat náhradu škody ve výši 4.tis. euro,za údajně nesplněnou přepravu,kdy jsem z vážných důvodů po domluvě s dispečerem kamion odstavil v Praze na pobočce a jel ke svému lékaři.Dodnes jsem ve stavu nemocných a navíc mě firma sice poslala výplatnici,ale peníze mi nepošlou.Navíc nemám podepsanou hmotnou odpovědnost a údajně jsem odstavil nabourané auto.Je vůbec možné se proti takovýmto praktikám bránit?
Doplňuji:
Zaměstnavatelem je česká firma,jedná se o firmu LKW Augustin s.r.o Praha 5

Nejlepší odpověď
kropitko

Podle mého Vás firma nemůže žalovat za ušlý zisk,jelikož jste byl v pracovní neschopnosti. Píšete,že jste kamion odstavil na pobočce,sežeňte si svědky,kteří potvrdí v jakém byl vůz stavu. Firmu písemně vyzvěte,aby Vám uhradila dlužnou částku na výplatě. Pokud tak neučiní,dejte je k soudu Vy.

Pročtěte si toto:

http://www.prav­nik.cz/uplna-zneni/uz-133.html

Další odpovědi
standa

Pokud je zaměstnavatel zahraniční subjekt (nikoli česká firma se zahrniční majetkovou účastí), tak vám nejspíš nezbyde nic jiného než si najmout advokáta, který bude znalý rakouského práva.

Pokud je vaším zaměstnavatelem tuzemská firma (zahraniční majetková účast není rozhodující), tak postupujte jak vám radí např. kropitko…

cukrar

Ludvíku, na správnou radu je málo informací, páč „z vážných důvodů“ to hodnotíte vy!

„domluvě s dispečerem kamion odstavil“ dispečer Vám to dosvědčí?
Pak je to OK, nějak to můžete dokázat!

člověk

nechat postavený majetek někde bez dozoru,třeba i ze zbožím,je trestuhodné,a pokud nedošlo ke smrtelné nehodě,což ne,když píšete,bylo vaší poviností zajistit dokončení dopravy,v této vaší bezohlednosti vám může pomoci jen záznam hovoru s dispečerem,pokud to soud uzná.zaleží jak velkou škodu firma vykáže,jen pochybuji,že byste někde nechal pohozený svůj majetek bez dozorum to byste se asi také bránil

Ludvik

doplňuji,že kamion byl prázdný na hlídaném parkovišti mateřské firmy a zkontrolován vrátným.

kropitko

Tak to buďte v klidu.