Lišák

náhrada škody

Dobrý den.
Způsobil jsem neúmyslně škodu na sousední nemovitosti,(roz­bitá 4okna)pojištovna,co má soused,zaplatila výměnu všech 10ti oken,včetně rámů a celou částku vymáhá na mě!Má na to právo?
Doplňuji:
Granát to nebyl,ale byla to prop.but.lahev­.A další soused,co má dveře za rohem,(kudy šla tlak vlna)tak to též nahlásil,jako poškození dveří tlak. vlnou,tak kdo a jak dokáže,že to bylo přímo od tý vlny?

Nejlepší odpověď
standa

No sakraže nemá pojištovna žádné právo vymáhat náhradu škody, kterou jste nezpůsobil. Důkazní břemeno je na její straně, takže soused (resp. pojišťovna) musí jednoznačně prokázat, že jste svým (a je jedno zda úmyslným či neúmyslným) jednáním způsobil:

  1. takovou škodu, že bylo nevyhnutné vyměnit CELÁ okna včetně rámů (v praxi si to tedy moc neumím představit…, snad jedině, že byste do okna hodil granát )
  2. škodu na všech 10ti oknech najednou (už slyším argumentaci druhé strany, která tvrdí, že po opravě 4 oken bylo NUTNÉ opravit/vyměnit i zbývající okna, aby zůstal zachován estetický vzhled na dům jako celek… ha,ha, ha.)

Protože se jedná o nemalou částku, doporučuji návštěvu advokáta, kterým vám poradí jak přesně reagovat/neragovat na jejich výzvy, zda už teď zaplatit škodu za ´vaše´ 4 okna, zda si najmout znalce, který vám narhne nezávislou cenu přiměřené opravy těch ´vašich´ 4 oken ap…, myslím, že cena za hod. právního poradenství nepřesáhne 1.000 Kč.

Hodně štěstí !